Domů Aktuálně Lektoři Světa...

Lektoři Světa techniky vytvoří s více než 500 žáky ostravských škol obří živý model DNA

Lektoři Světa techniky vytvoří již tento pátek ve spolupráci s pedagogy a žáky ostravských základních škol obří živý model DNA. Stane se tak při příležitosti celoevropské akce Noc vědců. Model vznikne přímo v centru industriálního areálu – na náměstí mezi Multifunkční aulou Gong a Malým světem techniky U6 mezi 10. a 11. hodinou dopolední.

Do třetího ročníku této zábavně – edukační aktivity se zapojilo celkem 11 základních škol z Ostravy. „Jedná se především o žáky ze 4. – 6. ročníků, celkem by model mělo vytvořit více než 500 dětí a protože se jedná o mimořádně fotogenickou akci, láká každým rokem také více diváků,“ říká mluvčí Dolních Vítkovic Pavlína Copková. První ročník proběhl na Prokešově náměstí, ten minulý už však z důvodu prostorové a technické náročnosti přesunuli organizátoři přímo do centra Dolních Vítkovic. „Tým našich lektorů na přípravách pracuje několik měsíců, zajíždí do škol a se žáky jednotlivé pohyby dopředu trénuje, aby pak organizace na místě byla co nejsnazší,“ vysvětluje Copková. Model vznikne mezi 10. a 11. hodinou dopolední, následně jsou pro děti připraveny doprovodné aktivity k této tématice přímo ve Světě techniky.

Noc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří vykonávají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje jako národní koordinátor seskupení 3 vzdělávacích institucí (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava a Svět techniky v Dolních Vítkovicích). Do Noci vědců 2018 jsou dále v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena jsou také menší města jako Slaný nebo Klatovy.