Domů Aktuálně Masarykova un...

Masarykova univerzita vybrala víno, se kterým oslaví 100. výročí založení

0

Dvě vína, která budou v roce 2019 reprezentovat školu při oslavách 100. výročí založení, dnes při slavnostním vyhlášení Univerzitního vína pro akademický rok 2018/2019 představí Masarykova univerzita. Na akci, která začíná v 17 hodin v Augustiniánském opatství na Starém Brně, se budou poprvé prezentovat dvě vína z produkce firmy Vinselekt Michlovský. Vzhledem k blížícímu se lednovému startu oslav mají už speciální etikety a balení.

Univerzitním vínem pro akademický rok 2018/2019 se stalo Cuvée MUNI 100, které vzniklo na objednávku univerzity na základě loňského vítěze soutěže, červeného cuvée President. Škola každý rok volí zástupce červeného a bílého vína. Tím druhým bude letos jakostní šumivé víno Cuvée MUNI 100, které bude doplňovat slavnostní univerzitní akce v podobě uvítacích přípitků.

Oba vinné reprezentanty univerzity standardně vybírá porota složená z akademiků. Letos tomu ale bylo jinak a univerzita s prosbou o spolupráci oslovila konkrétního partnera. „Vycházeli jsme z předpokladu, že oslavy výročí založení se bez vína neobejdou, ale že by zároveň mělo mít patřičnou láhev a etiketu, což si žádá čas. Proto jsme se obrátili na několikanásobného vítěze naší soutěže, vinařství Vinselekt Michlovský a jeho majitele Miloše Michlovského, které nám vyšlo vstříc a vytvořilo letošní cuvée na základě loňského vítěze,“ popsal Zdeněk Čížek, ředitel Správy kolejí a menz Masarykovy univerzity.

Cuvée vzniklo smícháním vín z hroznů pocházejících z regulované sklizně ročníku 2016 odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a André z vinic všech čtyř moravských vinařských podoblastí. „Snahou bylo prezentovat úzké propojení Masarykovy univerzity a jižní Moravy,“ doplnil Čížek.

O co se však i v roce oslav výročí univerzity soutěžilo, to bylo Studentské univerzitní víno 2018/2019. Stal se jím ryzlink rýnský, pozdní sběr 2017 taktéž z produkce Vinselekt Michlovský, z jehož produktů studenti vybírali.