Domů Aktuálně MPSV chystá n...

MPSV chystá návrhy změn v oblasti sociálních služeb

elektronická evidence tržeb

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje přípravu změn v oblasti sociálních služeb. Novela zákona o sociálních službách se dotkne mimo jiné problematiky financování celého systému, který bylo v minulých letech nutné opakovaně dofinancovávat.

K dokončení přípravy návrhu ustanovila ministryně Jana Maláčová (ČSSD) odbornou pracovní skupinu, kam byli pozváni zástupci odborné veřejnosti, ministerstva financí, krajů, obcí i poskytovatelů sociálních služeb a jejich zaměstnanců.

„Diskuze o sociálních službách je každoroční téma. A každý rok je to stejný problém – chybí peníze. Proto musíme vytvořit dlouhodobý rámec, který dá poskytovatelům finanční jistotu, kterou potřebují a nastaví jasná pravidla pro všechny. Východiska našeho návrhu byla představena na dvou kulatých stolech a teď je chceme do detailu probrat se všemi partnery, kteří jsou v sociálních službách zapojení,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Změny, které MPSV navrhuje, jsou komplexní. Jedná se o stanovení nových pravidel pro správu sítě sociálních služeb, nastavení jednotných standardů pro výpočet dotace a nákladů, nastavení personálního a materiálně-technického standardu, snížení administrativní zátěže sociálním službám a cílí i na pečující osoby a hlavně o změny v systému financování, který by měl mít víceletý rámec.

Zahájení prací na novelizaci zákona vychází z programového prohlášení vlády a v současné době je celý proces v souladu s harmonogramem legislativního plánu vlády ČR. Východiska novely byla nejprve představena 11. června 2019 Asociaci krajů, jako největšímu zřizovateli sociálních služeb. Následně proběhla další konzultační jednání, ze kterých vznikl současný návrh.

Zdroj: MPSV