Domů Aktuálně Stáhněte si b...

Stáhněte si březnové vydání Moravského hospodářství!

0

Březnové vydání Moravského hospodářství je věnováno informačním technologiím ve veřejné správě. Hlavním tématem poslední doby je bezpečnost dat. Útoky hackerů v posledních měsících znepokojily nejen správce sítí, do kterých se počítačovým pirátům podařilo nabourat.

Aktuální vydání nabízí řadu dalších zajímavých témat. Věnovali jsme se nejen bezpečnosti dat, technologickým centrům či elektronickým docházkovým systémům ve městech a obcích, ale i aktuálním problémům měst a obcí, exportu do Turecka či zemědělství.

Z obsahu březnového vydání vybíráme:

Povědomí o bezpečnosti na úřadech často chybí

Jaký máme majetek, s kým a kde bydlíme, kdy jsme se narodili nebo jak řádně platíme. Informační systémy státní správy a samosprávy toho o nás ví stále více. Jsou tam naše data v bezpečí?

Nové občanské průkazy: s čipem a bez některých údajů

Zelené občanské průkazy zalisované v průhledné folii skončily. Od začátku letošního roku vydávají obecní úřady tzv. e-občanky o velkosti kreditní karty. Kolaps systému a dlouhé fronty na úřadech, které provázely zahájení vydávání nových občanských průkazů na začátku roku, jsou již podle ministerstva vnitra zažehnány.

Kybernetická ochrana státu je zatím v plenkách

Útoky hackerských skupin v posledních týdnech zahýbaly celým – nejen kybernetickým – světem. Skutečně znamená dohoda ACTA omezení svobod? Jak velkou hrozbou jsou počítačoví piráti? A jak je na tom elektronizace státní správy? Na tyto otázky nám v rozhovoru měsíce odpovídal profesor Vladimír Smejkal, soudní znalec a expert na právo v oblasti informačních technologií.

Ve Vyškově již využívají nové servery

Ještě před čtyřmi lety běžely veškeré aplikace městského úřadu ve Vyškově na dosluhujících serverech. Za přispění evropských peněz město vybudovalo nové technologické centrum. Sloužit bude i okolním obcím.

Základní registry před spuštěním, na start čekají další projekty

Kvalita i organizace veřejné správy v posledních letech stagnuje, připouští ministerstvo vnitra. Jedním z kroků, které jí mají napravit reputaci a udržet životaschopnou, je projekt základních registrů. V současné době finišují přípravy na jeho start.

Někde stačí tužka a papír, jinde otisky prstů

K monitorování a evidenci docházky zaměstnanců městských a obecních úřadů lze využít od papírové knihy docházky až po propracovaný systém pracující s biometrickými údaji. Na tužku a papír se spoléhají především v menších obcích, kde by bylo pořízení elektronického systému zbytečným finančním výdajem.

Města i obce mají zájem o veřejnou službu a jednají s úřady práce

Až do konce minulého roku vykonávali veřejnou službu pro města, obce a další poskytovatele veřejné služby pouze lidé dlouhodobě žijící v hmotné nouzi. Novelou zákona o zaměstnanosti přešly prvního ledna letošního roku kompetence související s veřejnou službou pod úřady práce, změnou prošel i celý systém veřejné služby.

Turecko: Exportní poklad mezi Evropou a Asií

Kontrakty v hodnotě stovek milionů dolarů podepsaly české a turecké firmy minulý měsíc během státní návštěvy prezidenta Klause v Turecku. A podle obrovského zájmu českých podnikatelů o místní trh se dá předpokládat, že by loňských rekordních 2,7 miliard dolarů vzájemného obchodu nemuselo být poslední metou.

Po síti. Nemocnice komunikují s pacienty přes internet

Klíčovým spojením mezi nemocnicemi a vnějším světem jsou webové stránky. Jako hlavní komunikační kanál je popsaly všechny nemocnice, které redakce Moravského hospodářství oslovila.

Zájem o bio klesá. Ale jen v obchodech

Farmářské trhy, nákup přímo na statku či bedýnkový prodej. Trh s biopotravinami sice stagnuje, poptávka po produktech ekologického a regionálního zemědělství ale nikoliv. Prodej místních a bio potravin se tak přesouvá ze supermarketů přímo k farmářům.

Březnové vydání v PDF si můžete stáhnout [download path=“/website/download/archiv-pdf/moravske-hospodarstvi-březen-2012″ ]ZDE[/download]