Domů Aktuálně Stáhněte si d...

Stáhněte si dubnové vydání Moravského hospodářství!

0

Dubnové vydání Moravského hospodářství je věnováno stavebnictví. Tento sektor ekonomiky se stále nemůže odrazit k růstu. K příčinám krize ve stavebnictví a dalšímu vývoji se v rozhovoru měsíce vyjádřil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Aktuální vydání nabízí řadu dalších zajímavých témat. Věnovali jsme se nejen stavebnictví, ale i bezpečnosti v dopravě, zateplení budov, internetovým prezentacím měst a obcí či podnikání v Alžírsku.

Od dubna se můžete hlásit do dvou soutěží, které pro vás připravila redakce Moravského hospodářství. První je zaměřena na dětská hřiště – soutěž „Nejkrásnější dětské hřiště“, druhá na pracoviště každého z vás – soutěž „Nejhezčí kancelář“. Podrobné informace k soutěžím, pravidla a způsob přihlášení najdete na stranách 6 a 12.

Z obsahu dubnového vydání vybíráme:

Stavební firmy vidí budoucnost černě

V posledních letech hledá vláda úspory na všech stranách, výjimkou nezůstaly ani investice ve stavebnictví. Šetřit začal nejen stát, ale i firmy a domácnosti. Stavební sektor se propadá již několik let a obrat k lepšímu zatím nic nenaznačuje.

Problémem stavebnictví je politika

Stavebnictví je podle Českého statistického úřadu nejvíce postiženou sférou české ekonomiky. Produkce propadá již třetím rokem, loni to bylo o3,5 procenta, stavební firmy musely propustit více než 14 tisíc lidí. A manažeři předpovídají další propad i v roce 2013. „Situace není dobrá, a bude ještě hůř,“ říká Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Stavby ve městech: rekordní projekty i úspory

Krize ve stavebnictví zasáhla také veřejný sektor. Rozpočty jsou napnuté, obracíme každou korunu – zní z měst a obcí. Přesto se letos některým z nich, zejména díky schváleným evropským dotacím, podařilo dotáhnout milionové stavební projekty do konce.

Největší potenciál města je v cestovním ruchu

Starosta Mikulova Rostislav Koštial se zaměřil na podporu cestovního ruchu. Za dobu jeho působení na úřadě se podařilo přilákat do města více turistů. V plánu jsou i velké projekty, jako stavba termálních lázní a golfových hřišť.

Zateplení: Jak na věc

Budovy a domácnosti jsou v současnosti energeticky nejnáročnějším „odvětvím“, svým provozem se podílejí asi 40 procenty na celkové spotřebě energie. Správná rekonstrukce domu přitom dokáže tepelné ztráty snížit až o 80 procent. Průměr dosahovaných úspor se však v Česku pohybuje kolem 25 procent. Majitelé či obyvatelé domů by si tak měli rozmyslet, kolik do rekonstrukce chtějí investovat a co od ní očekávají.

Weby měst a obcí: Důležitá je originalita a aktuálnost

Internetové stránky měst a obcí jdou s dobou. Na oblibě získávají webové kamery monitorující různé části města, virtuální prohlídky a interaktivní mapy. Zájem přetrvává i u databází místních firem.

Dětská hřiště na Moravě patří k nejlepším

V počtu hřišť i v péči o ně na tom nejsou moravské regiony vůbec špatně. Jihomoravský kraj i Vysočina patří dokonce mezi špičku. I v ostatních krajích ale provozovatelé hřišť – tedy většinou obce, města či městské části – věnují dětským hřištím pozornost. Vznikají tak nová hřiště nebo se opravují ta stará.

Alžírsko, oáza uprostřed pouště

Alžírsko bylo vyprahlým státem. Severoafrická země vyhlásila masivní plán obnovy infrastruktury a do rozvoje plánuje investovat v přepočtu desítky miliard korun. Českým firmám se nabízí řada zajímavých investičních příležitostí.

Dubnové vydání v PDF si můžete stáhnout [download path=“/website/download/archiv-pdf/moravske-hospodarstvi-duben-2012″ ]ZDE[/download]