Domů Aktuálně Stáhněte si n...

Stáhněte si nové vydání Moravského hospodářství!

0

Zářijové vydání Moravského hospodářství se zaměřuje na strojírenství a výrobní sektor. Dozvíte se, jak se daří českému průmyslu od začátku letošního roku a jak se s odstupem času dívají na krizi zástupci významných českých firem. Čtenáři ocení i informace o možnostech čerpání finančních prostředků z fondů EU.

Aktuální vydání nabízí i řadu dalších zajímavých témat. Věnovali jsme se nejen strojírenství, ale i poptávce po absolventech českých škol strojního zaměření, nově vznikajícím vědeckým centrům, fondům EU, logistickým centrům i elektronizace českého zdravotnictví.

Z obsahu zářijového vydání vybíráme:

Následující dekáda bude přát inovacím

Jak přistupují české firmy k inovacím a jak si stojí v mezinárodním srovnání.

Strojírenské firmy hledají nové zaměstnance

Oproti minulému roku se zvýšila náborová aktivita firem ze strojírenství. Zájem je o obráběče kovů, mechaniky, projektanty, konstruktéry, vedoucí výroby či operátory CNC strojů. Šanci nalézt zaměstnání mají jak lidé s praxí, tak i absolventi škol.

Průzkum mezi zástupci strojírenských firem

Průzkum Moravského hospodářství ukázal, že se top manažeři firem zachovali v době krize na výbornou. Omezili výrobu, což se neobešlo bez snižování stavu zaměstnanců, a nešetřili na investicích. Dnes je na tom řada firem ekonomicky lépe, než před krizí. Dobrou zprávou je, že vývoj zakázek doposud nenaznačuje příchod další výraznější krize.

Brno: Metropole vědy a inovativního podnikání

Miliardy korun na výzkum a vědecké kapacity z celého světa míří na Moravu. Brněnská vědecká centra, ve kterých spolupracuje akademický, výzkumná i podnikatelská sféra, tak posouvají celý kraj mezi nejvíce inovativní regiony Evropy.

Rozhovor měsíce: Petr Očko, ředitel Sekce fondů EU, výzkumu a vývoje

S Petrem Očkem jsme si povídali o možnostech podpory domácích podnikatelů. Operační program Podnikání a inovace stále nabízí dostatek prostředků, tempo čerpání se však stále zrychluje. Do konce roku 2013 by měly být vyčerpány všechny evropské peníze.

Reportáž: Výroba oceli v Ostravě

Redaktoři Moravského hospodářství se podívali do prostorů, kde se vyrábí surové železo a ocel. Společnost ArcelorMittal Ostrava je největším domácím výrobcem oceli. Od spuštění první pece závod vyrobil tolik surového železa, kolik by vážilo 2888 zaoceánským lodí velikosti Titaniku.

IT ve zdravotnictví

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zaměstnává na tři desítky IT pracovníků. Oproti většině nemocnic v České republice zde používají vlastní informační systém. Zdejší zaměstnanci se podíleli i na vývoji systému pro přenos pacientských obrazových dat.

Seriál: V Číně jsou nejdůležitější osobní kontakty

Čínské výrobky stále více zaplavují český trh. Ale také produkty z Moravy a Čech postupně pronikají do Číny. Za loňský rok hodnota českého exportu do Číny překročila poprvé v historii vývozní hranici jedné miliardy dolarů.

Veřejně přístupný internet

Vytáhnout si na lavičce na náměstí notebook a připojit se zdarma k internetu? Ve většině moravských obcí je veřejné připojení pod širým nebem utopií. Výjimku tvoří například Ostrava-Poruba, která před nedávnem zpřístupnila bezdrátové sítě na třech frekventovaných místech.

Zářijové vydání v PDF si můžete stáhnout [download path=“/website/download/archiv-pdf/moravske-hospodarstvi-zari-2011″ ]ZDE[/download]