Domů Aktuálně Stáhněte si p...

Stáhněte si prosincové vydání Moravského hospodářství

0

Poslední letošní vydání Moravského hospodářství se zaměřuje na rozpočty měst a obcí pro rok 2012. Prosinec je měsícem, kdy se na radnicích schvalují rozpočty, někde již mají hotovo. Následující rok se ponese v duchu hledání úspor. Výše daňových příjmů je nejistá a například zahájení náročného investičního projektu může značně zatížit rozpočet.

Aktuální vydání nabízí řadu dalších zajímavých témat. Věnovali jsme se nejen rozpočtům, ale i zadluženosti města a obcí v České republice, předpokládanému vývoji ekonomiky v roce 2012 či návrhu zákona o rozpočtovém určení daní.

Z obsahu prosincového vydání vybíráme:

Města připravují rozpočty, musí šetřit

Práce na městském rozpočtu právě vrcholí na většině městských úřadů a magistrátů. O finální podobě rozpočtů budou zastupitelé většiny měst rozhodovat v polovině prosince. Města očekávají nižší příjmy než letos, v příštím roce proto plánují škrtat a šetřit.

Schodek hospodaření obcí meziročně klesl na 1,4 miliardy korun

České obce bez Prahy hospodařily v loňském roce s rozpočtovým schodkem 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy CCB – Czech Credit Bureau, podle které jde oproti roku 2009, kdy celkový schodek činil 14 miliard, o výrazné snížení. Celkový dluh obcí vloni dosáhl 50,9 miliardy a meziročně se zvýšil o 4 procenta.

Některé obecní úřady se nevyhnou propouštění

Sociální odbory městských a obecních úřadů čekají velké změny. Část pracovníků bude převedena na úřady práce, někteří zůstanou na pozicích sociálních pracovníků úřadu a budou se věnovat sociální práci. Pro koho se nenajde vhodné uplatnění, bude muset být propuštěn pro nadbytečnost.

Vzdělávání úředníků zvyšuje kvalifikaci

Miliony korun ročně vynakládají moravská města a obce na vzdělávání svých úředníků. Investice směřují ke zvyšování kvalifikace zaměstnanců i k přátelštějšímu přístupu ke klientům. Úředníci se většinou v oblasti nové legislativy i v takzvaných měkkých dovednostech.

Brno se stává českým Silicon Valley

O významné pozici jižní Moravy na české IT mapě svědčí mimo jiné i výsledky letošního ročníku soutěže agentury CzechInvest „Investor roku 2010.“ Vítězné příčky v kategorii IT a strategické služby obsadily pouze firmy z Brna. Vítězem se stala společnost Netsuite, jejíž pobočka, která má vzniknout v Brně, bude jednou z nejvýznamnějších center společnosti na světě.

Dotační politika bude mířit k inovacím

Mezi programy, díky kterým si čeští podnikatelé rozdělili nejvíce peněz, patří Rozvoj, Nemovitosti a Inovace. „Rychlost přidělování prostředků z evropských fondů pro české firmy se nadále zvyšuje, už dnes je jisté, že se na účtech podnikatelů za rok 2011 objeví více než 10 miliard korun,“ říká Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje.

K lékaři bez front a zbytečného čekání

S vyvolávacími systémy, které dnes běžně najdete v bankách či na úřadech, se můžete setkat v některých fakultních nemocnicích. Tyto systémy již začínají zavádět i některé menší nemocnice okresního typu, jednou z nich je i ta v Boskovicích.