Domů Aktuálně VIDA! science...

VIDA! science centrum zažije v pátek největší souboj Lego robotů v ČR, které postavily samy děti

0

Nejenom na olympiádě se dějí věci! I Brno v pátek zažije lité souboje. Síly mezi sebou poměří přes 600 dětí ve věku od šesti do devatenácti let, které už tři měsíce staví a pilují techniku na finální závod sezóny – největší Robotiádu v ČR. Ta se koná tento pátek 16. února v zábavním vědeckém parku VIDA!, letos i s mezinárodní účastí dětí z Polska a Slovenska. Kromě výhry, která děti hřeje stejně jako olympioniky vytoužené medaile, získají robotickou stavebnici a startovné na robotické soutěži ve Vídni – světové špičce v soutěži Lego robotů.

V pátek mezi 10-12. hodinou budou k vidění unikátní roboti postavení dětmi z Lega: robotická ruka, která vám uvaří a umíchá čaj i velký simulátor řízení kamionů, lanovka nebo domeček pro kočičku a pejska, kde budou Lego roboti hledat zapadlé syrečky, které postavily šestileté děti.

V pátek je společnost jen pro fajnšmekry klání vlastnoručně postavených robotů, v sobotu si mohou přijít vyzkoušet disciplíny Robotiády všechny děti od 10.-18. hodin. Mohou si třeba vyrobit vlastního robota ze zubního kartáčku nebo vibračního motorku do mobilu.

Finále se mohou účastnit až pětičlenné týmy se svými roboty sestavenými ze stavebnice Lego Mindstorms. Všechny týmy se na soutěž připravují už od září minulého roku. Soutěžit se bude v několika disciplínách. Hlavními disciplínami jsou Čára, ve které musí roboti v co nejkratším čase projet trasu vyznačenou černou čárou, a Dálkový medvěd, ve kterém musí robot řízený dálkovým ovládáním co nejrychleji zachránit medvěda z bludiště. „Kreativitě se přitom meze nekladou v každé z disciplín není nutné používat jen dílky lega. Robota je možné vyrobit v podstatě z jakéhokoliv materiálu, který na něm bude držet a nebude mu bránit v pohybu,” doplňuje Ivo Hopp z pořádajícího JCMM. Letos do Robotiády nově přibyl závod v paralelním sprintu a volná disciplína pro nejmenší robotiky raného školního věku. Poslední soutěží letošního finále je freestyle, ve které týmy představí speciální schopnosti svých robotů.

„Letos očekáváme obzvláště dramatické finále. Myslím, že týmy bude motivovat hlavní cena v soutěži, kterou je hodnotná robotická stavebnice a startovné na robotické soutěži ve Vídni. Pro tým, který zvítězí v Brně, to bude určitě zážitek, soutěž ve Vídni patří ke světové špičce,” těší se Jiří Vácha z DDM Helceletova Brno.

Zájemci z řad veřejnosti, kteří by si rádi na vlastní kůži vyzkoušeli disciplíny Robotiády, budou mít možnost v sobotu 17. 2. 2018 od 10 do 18 hodin v rámci akce VIDA! Roboti. Tuto akci pořádá JCMM společně se zábavním vědeckým parkem VIDA! Budou zde připraveny i ukázky různých robotů a výrobní dílna, kde si mohou účastníci vyrobit vlastního robota ze zubního kartáčku a vibračního motorku do mobilu. Více o akci na www.vida.cz/roboti IMG_0290