Domů Aktuálně Volební weby ...

Volební weby byly nedostupné kvůli DDoS útoku

Prezentační volební weby volby.cz a volbyhned.cz čelily včera odpoledne masivnímu a sofistikovanému DDoS útoku.

 

Výpadky prezentačních serverů, které Český statistický úřad zaznamenal v sobotu 21. října odpoledne, vznikly na straně externího dodavatele komunikačních služeb. Podle původního oficiálního sdělení dodavatele byly příčinou technické problémy v jeho infrastruktuře.

Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS (tzn. útoku, při kterém je pro přehlcení cílové služby požadavky využito velké množství rozptýlených počítačů útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz.

Díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb. Útok žádným způsobem neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat.

ČSÚ předá veškeré dostupné poznatky o DDoS útoku Policii ČR a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Žádné komentáře

Napište komentář