Domů Dění v regionech Hradecko-pard...

Hradecko-pardubická aglomerace schválila další projekty za 280 milionů korun

0

Řídicí výbor ITI Hradecko-pardubické aglomerace na svém včerejším jednání schválil realizaci dalších projektů z oblasti dopravy, vzdělávání a kultury. Tento týden již bylo schváleno dvanáct záměrů na rekonstrukce a vybavení středních škol zaměřených na polytechnické vzdělávání, jeden v oblasti kultury a dva záměry v oblasti dopravy. Celkově se tak jedná o patnáct projektových záměrů za přibližně 280 milionů korun dotačních.

„Vydali jsme doporučující stanovisko například pro projekty modernizace odbavovacího systému cestujících v městské hromadné dopravě v Pardubicích a Hradci Králové nebo rekonstrukce Příhrádku v Pardubicích,“ uvedl předseda Řídicího výboru ITI a primátor města Pardubic Martin Charvát.

První aglomerační výzvy byly vypsány již v říjnu 2016 a do současnosti bylo schváleno dvaadvacet projektových záměrů za více než půl miliardy korun. Šanci usilovat o dotaci přitom budou mít ještě další projekty. „Tři projektové záměry, dva z oblasti vzdělávání a jeden z oblasti kultury, byly vrácené k dopracování, a to z důvodu nesplnění všech kritérií. Jejich žadatelům byly vráceny na základě doporučení odborníků z tematicky příslušné pracovní skupiny k dopracování s možností opětovného předložení záměru v dalším řídicím výboru,“ doplnil královéhradecký primátor Zdeněk Fink.

Minimálně 3,4 miliardy korun

Aglomerace má díky své strategii u pěti operačních programů (Integrovaný regionální operační program, Operační program doprava, Operační program životní prostředí, Operační program věda, výzkum, vzdělávání, Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost) rezervovanou částku v minimální výši 3,4 miliardy korun. Vyčerpat ji musí nejpozději do konce roku 2023. „V letošním roce máme naplánované vyhlášení ještě dalších výzev za více než 1,5 miliardy korun. Usilovat o dotaci mohou zájemci ze všech operačních programů,“ upřesnil náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Cílem aglomerace je splnit všechny milníky a finanční plány, ke kterým se zavázala. „Letos čeká řízení Strategie ITI a především jednotlivé žadatele, kteří dostali doporučující stanovisko řídicího výboru, velká spousta práce. S ohledem na plnění milníků Strategie ITI, jež se týkají nejen povinnosti vyčerpat konkrétní objem rezervované alokace, ale rovněž monitorovacích indikátorů, je potřeba neustávat v přípravě projektů a připravit tyto projekty k zahájení fyzické realizace,“ poznamenal manažer ITI Hradecko-pardubické aglomerace Miroslav Janovský.