Domů Dění v regionech Aktualizace ú...

Aktualizace územního plánu Brna neplatí, rozhodl soud. Městu zbyla verze stará dvacet let

2
Starostova právní poradna

V Brně se nebude stavět podle Aktualizace územního plánu, kterou loni v červnu schválili tamní zastupitelé. Rozhodl o tom v pátek krajský soudce David Raus. Vyhověl tak odpůrcům dokumentu, kteří žalovali magistrát mimo jiné kvůli tomu, že Aktualizace umožní zastavět parky, budovat vyšší domy, větší supermarkety nebo parkoviště ve vnitroblocích. Město ale neskončí bez územního plánu. Platit bude zatím ten původní, je však starý více než dvacet let.

Měla více než deset tisíc stránek a podle kritiků ji brněnští zastupitelé schválili narychlo a prakticky bez diskuze. Aktualizace územního plánu města Brna ale přestane platit. Dle slov krajského soudce Davida Rause totiž není jasné, co přesně a jak by se podle ní mohlo v Brně měnit.

Soudce tak potěšil patnáct žalobců a žalobkyň v čele s nevládní organizací Nesehnutí, kteří tvrdí víceméně to samé. Nejhorší na dokumentu podle nich byla nesrozumitelná pravidla pro investory i občany.

„Soud uznal, že radnice neodůvodnila změny funkčních ploch v konkrétních místech, stejně jako navýšení indexu podlažní ploch. Z toho důvodu byla Aktualizace nepřezkoumatelná a soudu nezbylo, než ji zrušit jako celek,“ řekl právník žalobců Jiří Nezhyba.

Plán z roku 1994

Podle aktivistů stojících za žalobou se předchozímu vedení města nepodařilo dokončit nový územní plán, ani změnit ten starý. „Předchozí radnice vyplýtvala 40 milionů korun na zpracování dokumentů, prohrála soud a volby a vrátila Brno zpátky k územnímu plánu z roku 1994,“ komentovala zrušení Aktualizace Hana Chalupská z Nesehnutí.

Současné vedení brněnského magistrátu je tak v trochu schizofrenní pozici. Někteří ze zastupitelů kritizovali aktualizaci už dříve a jeden z nich – Mojmír Vlašín ze Strany zelených, se dokonce přidal k žalobě.

„V současné koaliční smlouvě jsme se dohodli, že provedeme revizi Aktualizace územního plánu. Soud nám ušetřil čas,“ komentoval to Vlašín.

Na druhou stranu teď koalice stran ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených stojí v čele města s více než dvacet let starým územním plánem, který už neodpovídá dnešní situaci a potřebám Brňanů.

To dobré dostat zpátky

„Rozhodnutím soudu přestávají platit i některé důležité pozitivní úpravy, které město pro svůj rozvoj potřebuje, například stabilizace systému ochrany proti povodním nebo plán opatření na podporu cyklodopravy,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování a zastupitel za Stranu zelených Martin Ander, který jinak rozhodnutí soudu vítá.

Současná magistrátní koalice je podle něj ale připravená vrátit tato opatření do územního plánu co nejrychleji. „Do přípravy zapojíme v mnohem větší míře i odbornou a laickou veřejnost,“ dodal Ander.

Podle náměstka primátora Matěje Hollana může radnice dílčí změny územního plánu projednat a zadat už na únorovém zastupitelstvu. „Nyní je potřeba rychle vyhodnotit, co toto zrušení znamená pro různé investiční záměry a jak rychle je možné to dobré, co v Aktualizaci bylo, vrátit zpátky do územního plánu,“ doplnil Hollan.

Bude Brno za šest let bez územního plánu?

Důvod ke spěchu tu přitom je. „Dnešní náhled na rozvoj města už dávno neodpovídá koncepci územního plánu z roku 1994, který zrušením Aktualizace vstoupí opět v platnost. Rozvojové plochy jsou v něm naplánované tam, kde už je dnes nikdo nechce a naopak chybí v oblastech, kde jsou potřeba,“ uvedl představitel dřívějšího vedení města a bývalý zástupce primátora Robert Kotzian. Aktualizace podle něj na tyto problémy reagovala.

Reálně navíc hrozí, že město skončí za šest let bez územního plánu, a ztratí tak možnost umisťovat stavby, tvrdí Kotzian. „Starý územní pán platí do roku 2020. Pokud nebude projednána nová Aktualizace nebo schválen nový územní plán, je možné, že v té době město tento dokument mít nebude,“ sdělil Kotzian.

Přijetí nového územního plánu však zatím komplikují taktéž zrušené Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraj. „Je to reálná hrozba. Zejména s tím, jak v Česku rozhodují soudy, které ze mně nepochopitelných důvodů shazují územně-plánovací dokumenty,“ upozornil bývalý náměstek.