Domů Dění v regionech Bělobrádek: J...

Bělobrádek: Jižní Morava může být vzorem ve vědě, výzkumu a inovacích

0

Spolupráce kraje, univerzit a průmyslu v Jihomoravském kraji je mimořádná, myslí si nový místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavel Belobrádek (KDU-ČSL), který v pátek jižní Moravu navštívil. Kraj by se podle něj mohl stát inspirací pro další regiony České republiky.

„Oceňuji kontinuitu v této oblasti. Kraj nadále přispívá finančně i metodicky a představuje vzor, jak by to mohlo vypadat i v jiných regionech České republiky,“ uvedl místopředseda vlády, který se při návštěvě Jihomoravského kraje setkal i s tamním hejtmanem Michalem Haškem.

„V rámci obecnější debaty jsme se dotkli i témat spolupráce Asociace krajů České republiky a ministerstev při čerpání evropských fondů v novém programovém období, kdy by Česká republika mohla čerpat až sto miliard korun na vědu výzkum a inovace,“ dodal Bělobrádek.

Jako příklad dobré praxe podpory inovací, vědy a výzkumu uvedl hejtman Hašek projekt Somopro. Ten přivedl na jižní Moravu sedmadvacet špičkových zahraničních vědců. „Ti zde založili vědecké týmy z našich absolventů a doktorandů. Pro jižní Moravu to má praktický význam. Směřují sem druhé největší domácí investice, přicházejí firmy s vysokou přidanou hodnotou, vznikají nová pracovní místa,“ zdůraznil Hašek.

Jihomoravský kraj chce podle Haška být i nadále lídrem v této oblasti a nabízí své know how ostatním krajům. „Vážím si toho, že nový kabinet začíná hned komunikovat s regiony, je to důležité, některé věci je třeba dělat společně,“ zdůraznil hejtman Hašek. Podle místopředsedy Bělobrádka existovalo dříve určité napětí mezi regiony a vládou. „Věřím, že nyní bude docházet k synchronizaci a synergii krajů a vlády,“ uzavřel.

Žádné komentáře

Napište komentář