Domů Dění v regionech Biostanice ve...

Biostanice ve Velkém Karlově stále funguje bez povolení

Velký Karlov – Bioplynová stanice ve Velkém Karlově je už čtyři roky největší v Evropě. Elektřinu ale vyrábí bez platného povolení. Firma jevišovického Agrodružstva – společnost Zevo už několik let bojuje s úředníky České inspekce životního prostředí. Těm se nelíbí, že tak tento projekt nemá zpracovaný povinné posuzování vlivů na životní prostředí v takzvaném procesu EIA.

„Za nezákonný provoz udělila Česká inspekce životního prostředí společnosti Zevo již několik pokut, které dnes dosahují souhrnnou částku čtrnáct milionů korun tři sta tisíc korun,“ řekla tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Ještě v roce 2008 bioplynová stanice vadila nejen inspektorům, ale také obyvatelům Velkého Karlova. Ti si stěžovali na velký zápach a hluk spojený s provozem zařízení. Na jejich stížnosti ale firma zareagovala.

„Přijali jsme taková opatření, která eliminují únik pachových látek do ovzduší,“ řekl předseda jevišovického Agrodružstva Bohumír Rada. „Po provedení těchto opatření nemáme v obci se zápachem žádný problém,“ potvrzuje slova Rady starosta Velkého Karlova Bronislav Prudký.

Stanice denně zpracuje zhruba 200 tun odpadu rostlinného a živočišného původu, z něhož vyrábí elektrickou energii a hnojiva. O získání povolení k provozu bioplynové stanice představitelé agrodružstva stále usilují. „Je to otázka měsíců, do půl roku bychom povolení měli mít,“ slibuje Rada. Jak se ale firma vypořádá s několikamilionovými pokutami, je stále nejasné. Proti všem rozhodnutím ministerstva životního prostředí se bude i nadále odvolávat.