Domů Dění v regionech Po deseti let...

Po deseti letech žádná velká herna. Bohumín dotáhl do konce boj s hazardem

0
hazard

Mince mizí jedna po druhé ve zdířce videoterminálu. Hráč zmáčkne tlačítko a zadoufá, že se mu vložené peníze bohatě vrátí v podobě jackpotu. Tentokrát to ale nevyjde. A kolečko začíná nanovo. Takový obrázek už v Bohumíně v Moravskoslezském kraji téměř nebude k vidění. Všechny velké herny ve městě musely zavřít. Do dvou největších v centru už se gambleři nedostanou. Přivítá je jen cedule „herna uzavřena“. Z dalších provozoven už přístroje dokonce odvezli.

„Po letech boje s Ministerstvem financí jsme se konečně dočkali. Všechny velké herny už musely zavřít, jedna z nich dokonce přímo na pěší zóně, protože ministerstvo jim zrušilo povolení. Trvalo to sice dlouhé tři roky, ale nakonec jsme se přeci jen dočkali,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

S hazardem začali v Bohumíně bojovat už v roce 2005. Tehdy zastupitelé přijali zákazovou vyhlášku, kvůli které z dřívějších 140 heren zbylo 30 podniků. Pro městskou kasu to ale znamenalo menší příjmy, konkrétně o pět milionů korun.

Jenže potom nastoupila nová generace přístrojů. Klasické automaty vystřídaly videoterminály, které Ministerstvo financí povolovalo i přes odpor obcí. Před třemi lety dal ale městům za pravdu Ústavní soud. I přesto ale dlouho trvalo, než se daly věci do pohybu.

„Při povolování bylo Ministerstvo financí nemírně rychlé a protiprávně povolovalo do míst se zákazem napříč republikou desítky či stovky přístrojů denně,“ postěžoval si bohumínský starosta.

Jen v jeho městě dostalo za několik dní povolení přibližně 200 videoterminálů. „S jejich rušením už bohužel tolik nepospíchali. Čekali jsme na ně dlouhé tři roky. Ministerstvo financí tudíž opět postupovalo protiprávně. V některých případech nedodržovalo správní řád a půl roku mu trvalo, než udělalo nějaký úkon,“ popsal Vícha.

Od ledna úplný zákaz

Že to Bohumínští myslí se svým tvrdým postojem proti hazardu vážně, prokázali už mnohokrát. Naposledy vloni v prosinci, kdy od ledna zakázali automaty i videoterminály v celém městě. Přístroje ovšem nezmizí ze dne na den, ale teprve až jim skončí povolení.

„Už jde řádově o jednotlivce, týká se to jedenácti automatů, a ty zmizí na konci letošního roku, a šesti videoterminálů, ty mají oprávněná povolení až do roku 2019,“ upřesnila vedoucí finančního odboru bohumínské radnice Eva Giecková.

Bohumínští radní se ale obávají, že ani přesto není s automaty a videoterminály úplný konec. „Třeba nedávno jsme dostali výzvu od loterijní společnosti Synot, že obce by na základě rozhodnutí Evropského soudu měly zvážit, zda budou vydávat zákazové vyhlášky k hazardu. Soukromé firmy se o své peníze budou prát neustále,“ konstatoval Vícha.

Z loterií Bohumín v posledních dvou letech inkasoval do rozpočtu 10 milionů korun. Ztráta příjmů ale radní nemrzí. „O peníze z hazardu nestojíme. Velmi rádi o ně přijdeme. Jen v bohumínských hernách lidé ročně prohráli na 40 milionů korun. Vesměs automaty totiž vyhledávají lidé, kteří pobírají sociální dávky, a tyto peníze přeci mohou skončit úplně jinak než v bezedných hracích přístrojích,“ upozornil starosta.