Domů Dění v regionech Bohumín podá ...

Bohumín podá žádost o dotaci na nový lesopark Na Panském

0

Konkrétní podobu dostává jeden z největších projektů Bohumína posledních let. Ten počítá se vznikem nového lesoparku, takzvané druhé zelené plíce města. Letos na podzim podá Bohumín žádost o evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, aby zajistil peníze na výsadbu téměř 4 000 dřevin. Současně už město začalo budovat v lokalitě Na Panském cyklostezku.

Na ploše téměř 14 hektarů vznikne 11 tůní a dvě terénní modelace. Město tu vysadí 3 967 dřevin, z toho 2 497 stromů a 1 470 keřů. V území vzniknou chodníčky z vibrovaného štěrku a ze štěrkového trávníku v délce přes jeden kilometr. Zajímavostí bude 14 metrů dlouhé molo z dubového dřeva nad hladinou největší tůně. Lesopark bude Bohumíňákům sloužit k procházkám, odpočinku a klidnějším aktivitám.

Rozpočtované náklady lesoparku jsou přes 21 milionů korun, projekt klade důraz na podporu biodiverzity a ekologickou funkci krajiny. „Žádost o dotaci podáme letos na podzim, a pokud budeme úspěšní, tak na podzim roku 2019 mohou být zahájeny zemní práce,“ informoval Lumír Macura, místostarosta Bohumína. Jak připomněl, ve velké veřejné anketě o budoucích investicích města skončil tento projekt v první pětici.

Město už nyní začalo s výstavbou cyklostezky, která má v budoucnu zajistit spojení lesoparku s centrem města. „S cyklostezkou se už počítalo při budování dálničního přivaděče ke skřečoňskému mostu. Proto teď stačilo zasypaný podchod odkrýt a cyklistům bude sloužit jako tunel, kterým se dostanou bezpečně z centra města na cyklostezku. Dělníci tady musí ještě vybudovat čerpací stanici, která bude chránit podjezd před podzemní a dešťovou vodou,“ uvedl Macura s tím, že výstavba potrvá do listopadu. Dodal, že trasa je primárně koncipována jako stezka za službami a do zaměstnání, která obyvatelům osady Nová Ves zkrátí vzdálenost do centra města. „Rekreační význam a zpřístupnění lokality Na Panském je až druhý efekt,“ vysvětlil.

Nová cyklotrasa bude dlouhá 620 metrů a tři metry široká. „Stezka se napojí na ulici Na Hrázi v místní části Nová Ves. Musí však překlenout zdejší potok Flakůvku, a tak přes něj povede patnáctimetrový klenutý most. Kvůli riziku povodní bude téměř celý ocelový s průtočným zábradlím. Jen podlaha bude z dřevěných prken,“ upřesnil místostarosta. Dodal, že stavba stezky i jejich navazujících částí si vyžádá 12,7 milionů korun.