Domů Dění v regionech Bohumín trápí...

Bohumín trápí soukromé ubytovny, město je kontroluje

0

Než prodat dům, v němž by mohla vzniknout ubytovna, raději nemovitost neprodají. I takto se snaží zabránit ubytovacímu byznysu v Bohumíně. Přesto marně. Za dobu, kdy exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z vlády Petra Nečase přesunul výplatu sociálních dávek z měst na úřady práce, vzniklo v Bohumíně deset soukromých ubytoven pro sociálně slabé. Jedna třeba přímo na pěší zóně v centru města, další tři o malý kousek dál v přilehlých ulicích. Obyvatelé Bohumína se v blízkosti ubytoven necítí bezpečně. Radnice má svázané ruce. Jejich majitelům tak komplikuje život kontrolami, jednou z nich například včera.

„Majitelům soukromých ubytoven jde jen o peníze. Už je nezajímají problémy, které způsobuje koncentrace sociálně slabších na jednom místě. To pak musí řešit město. Sousedé i obchodníci z okolních domů na pěší zóně a v jejím okolí si stěžují na hlučnost, ale i obtěžující chování a jednání jejich obyvatel. Strážníci proto tuto lokalitu nonstop monitorují a tráví tady téměř celé denní směny. Do problematických míst jsme přidali kamery i veřejné osvětlení a zavedli jsme správce dětských hřišť. Snažíme se, aby lidé z ubytoven oblékli reflexní vesty veřejně prospěšných pracovníků, uklízeli město a nepoflakovali se před domem. Bez změny zákonů ovšem nemáme šanci problém vyřešit,“ uvedls tarosta Bohumína Petr Vícha.

Dodal, že naštěstí čeká na projednání v Poslanecké sněmovně senátní návrh na zpřísnění vyplácení sociálních dávek. Kromě toho už vláda schválila návrh zákona o hmotné nouzi týkající se ubytoven a posílila úřady práce o 600 lidí. Ještě však bude nějakou dobu trvat, než se tyto návrhy projeví v praxi.

Včerejší kontroly se zúčastnila hygiena, hasiči, policie i úředníci radnice. Policisté pátrali po hledaných osobách, hygiena se zaměřila na dodržování čistoty a hasiče zajímaly únikové východy i hasicí přístroje. Stavební úřad zase v ubytovnách prověřoval stavební dokumentaci a zda se v objektech například nenacházejí místa, která slouží k ubytování i bez předchozí kolaudace. Včerejší kontrolní akce odhalila jen drobná pochybení u cedulek k únikovým východům. Vše ostatní bylo v pořádku.

Zrušit ubytovny město nemůže

Město by ubytovny, podobně jako herny, nejraději zrušilo. Na to ovšem nemá pravomoci, jsou totiž soukromé. A počet ubytoven regulovat bohužel nemůže. „Musíme dodržovat zákony. Když soukromník splní všechny podmínky pro vznik ubytovny, zabránit mu v jeho záměru bohužel nemůžeme. Nemáme ani prostředky na to, abychom vykoupili v Bohumíně všechny soukromé objekty, u kterých hrozí vznik ubytoven. Problém by to navíc ani nevyřešilo. Ubytovací byznys se rozjel ve velkém také v soukromých bytových i rodinných domech, které jejich vlastníci pronajímají. Od Stavebního bytového družstva Bohumín víme, že dochází ke zneužívání systému vyplácení dávek na bydlení také v družstevních bytech. I družstevníci jsou bezradní,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Ubytovacímu byznysu se město snaží zabránit alespoň tak, že neprodává své prázdné domy. „Úřadům práce sebral exministr Drábek i zaměstnance, a tak nemají čas na jakoukoli kontrolu vyplácení dávek, kterou naši sociální pracovníci prováděli. Od té doby vyplácí stát na dávkách za bydlení ročně o dvě miliardy více. My teď naše prázdné domy neprodáváme. Máme obavy z toho, aby je někdo nekoupil a nezřídil v nich ubytovnu. Typickým příkladem je například bývalý dům s pečovatelskou službou ve Starém Bohumíně. Ten je prázdný, a kdybychom ho prodali, tak ho do měsíce někdo zprovozní a máme tam devatenáct pokojů,“ upřesnil starosta Petr Vícha.

Městem se přitom šíří zprávy o tom, jak radnice zřizuje další ubytovny a přistěhovává do města Romy ze Slovenska. „Od primátorů z Karviné a Havířova vím, že stejné pomluvy se šíří i tam. Všude působí ubytovny jen problémy a byli bychom blázni, kdybychom je ve městě sami zřizovali. Navíc v Bohumíně devět let systematicky rušíme ghetta a praktikujeme nulovou toleranci. Několikrát mě kvůli rušení ghett vyslýchala policie, protože na mě aktivisté z řad ochránců lidských práv podali trestní oznámení. Byli jsme na dobré cestě, 25 procent nepřizpůsobivých odcházelo z města pryč, kdo si plnil své povinnosti a choval se slušně, bydlel lépe. Starostové okolních měst na nás za to byli naštvaní. Pak nám ale jako houby po dešti začaly ve městě vznikat soukromé ubytovny, které ničí naši dlouhodobou práci. Město ani já osobně nemám zájem na tom, aby v Bohumíně fungovala jakákoliv ubytovna. Uděláme vše proto, abychom těmto záměrům házeli klacky pod nohy,“ uzavřel Vícha.

Město například odkoupilo šest drážních domů v lokalitě Louny v Pudlově. O ty měli zájem soukromníci, kteří v nich chtěli ubytovávat sociálně slabší. Domy město postupně zdemoluje, první dva z nich už padly k zemi. Zbývající čtyři domy jsou prázdné a čelí  i přes bariéry a zabezpečení opakovaně nájezdům vandalů a sběračů kovů. Ti letos v únoru jeden z nich dokonce úmyslně zapálili, aby se snadněji dostali k železným konstrukcím střechy. Napáchali tak škodu za půl milionu korun. Demolovat se domy budou ještě letos.

Autor: Lucie Balcarová, město Bohumín

Žádné komentáře

Napište komentář