Domů Dění v regionech Brňané v průz...

Brňané v průzkumu hodnotili své město. Nedopadlo špatně

0

Brno je město univerzit. To si alespoň myslí valná většina respondentů sociologického průzkumu nazvaného Charakter města Brna v postojích jeho obyvatel, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. Nechal si ho vypravovat tamní magistrát a podle primátora města Romana Onderky pomůže úředníkům i politikům získat lepší představu o tom, co si Brňané o svém městě myslí.

Primátor Brna Roman Onderka si průzkum chválí. „Výzkumy, jako je ten o názorech Brňanů na jejich město, nám pomáhají udělat si o Brně přesnější obrázek,“ uvedl. Městu se přitom už jednou nepovedlo trefit se Brňanům do noty, a to když magistrát přišel se sloganem Žít Brno. Ten se v marketingové strategii města příliš neosvědčil, začal ale žít svým vlastním životem prostřednictvím stejnojmenného satirického internetového portálu.

Průzkum podle Onderky poměrně jasně ukázal, jaké jsou silné stránky i slabiny města. „A na rozdíl od spíše negativního postoje, který konstruují média, zjišťujeme, že Brňané mají své město rádi a většina by se odtud určitě stěhovat nechtěla. Poukázání na slabiny města nám zase pomáhá přesněji cílit tok investic,“ vysvětlil primátor.

Univerzity, památky, veletrhy a příroda

A co si tedy Brňané o svém městě myslí? Respondenti nejvíc souhlasili s tím, že Brno je městem univerzit, že je dobře dostupné vlakem, a že není těžké se v něm zorientovat. Naopak si nemyslí, že by se město dokázalo dobře propagovat v nadnárodním měřítku. Podle výsledků průzkumu se lidem zdá, že v Brně se už nedá tak dobře jezdit autem a snížilo se i hodnocení kvality nabídky bydlení.

Většina Brňanů si podle průzkumu spojuje své město s památkami jako je Petrov, Špilberk nebo Stará radnice. Často si v souvislosti s Brnem vybaví i Brněnskou přehradu nebo výstaviště a veletrhy. Za největší přednosti města považovali účastníci průzkumu architekturu, historické skvosty, bohatou kulturu a přírodu v okolí města.

Brňané jsou navíc s životem ve svém městě poměrně spokojení. Přes devadesát procent respondentů uvedlo, že se jim život v Brně velmi nebo spíše líbí. Nespokojená byla méně než desetina dotázaných.