Domů Dění v regionech Brněnskou Vel...

Brněnskou Velkou cenu bude v roce 2016 pořádat krajské SROčko

0
Velká cena

I když to letos v létě vypadalo s dalšími ročníky Velké ceny v Brně všelijak, dnes se zdá, že alespoň v několika následujících letech se fanoušci motocyklového sportu nemusí o svůj svátek bát. Jihomoravský kraj i město Brno mají na závod pro příští rok vyčleněné desítky milionů korun. O rok později má pak otěže celé akce převzít z rukou Automotodromu Brno kraj přes vlastní společnost s ručením omezeným.

Peněžní záležitosti spojené s letošním ročníkem Velké ceny jsou již téměř vyřešené. Jihomoravský kraj i Brno svoje závazky splnily a chybí už jen třicet milionů korun, které má dát Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na takzvaný zalistovací poplatek. „Čeká se na stanovisko Evropské komise, aby vláda mohla již schválených třicet milionů korun uvolnit,“ podotkl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Odkud se vezme 70 milionů na zalistovací poplatek?

Peníze na další ročník mají kraj i Brno ve svých rozpočtech připravené. „Pro rok 2015 je v návrhu rozpočtu Jihomoravského kraje vyčleněna na tento účel částka dvacet milionů korun, deset milionů korun je v návrhu rozpočtu statutárního města Brna a podle předchozích jednání by čtyřicet milionů korun měla poskytnout vláda – což v součtu dělá oněch sedmdesát milionů korun na zalistovací poplatek,“ uvedl Hašek.

Příští rok také končí smlouva Autodromu Brno jako pořadatele Velké ceny. „Jihomoravský kraj to plně respektuje a pro rok 2015 se naše úloha zaměří kromě shromáždění veřejných peněz, za které je placena licence na organizaci Velké ceny, samozřejmě také na zvětšení transparentnosti hospodaření,“ sdělil hejtman.

V roce 2016 by už Velkou cenu měla pořádat stoprocentní krajská společnost s ručením omezeným, jejíž založení projednají zastupitelé příští týden. „Chtěl bych jednoznačně vyjádřit zájem krajské samosprávy, abychom našli maximální dohodu s Automotodromem Brno. Počítáme s tím, že se Velká cena pojede i po roce 2016 na brněnském okruhu,“ řekl Hašek.

Z pořadatele dodavatelem

Automotodrom by tak z pozice pořadatele přešel do role dodavatele všech služeb – to znamená, že pronajme okruhu, boxy, zajistí pracovníky, které má dlouhodobě nasmlouvány jako traťové komisaře a další nezbytné záležitosti, které souvisí s organizací Velké ceny.

V dozorčí radě krajského SROčka, které bude Velkou cenu napříště pořádat, má zasednout brněnský primátor a další zástupci státu. Podle Haška takové uspořádání podporují i představitelé promotéra závodů. Dokládá to podle něj jak jeho jednání v Kataru, tak i dopis výkonného ředitele Dorna Sports Carmela Ezpelety, kde se mimo jiné píše: „…v návaznosti na Váš dopis bych Vás rád informoval, že jsme velmi potěšeni a vítáme zájem o uspořádání Velké ceny ČR. Věříme, že se vstupem místní jednotky samosprávy jako garanta, bude mít budoucnost Velké ceny ČR jasnou perspektivu.“

Hašek proto věří, že finální dohoda mezi Dornou, Jihomoravským krajem, Brnem a Automotodromem, je otázkou několika týdnů, maximálně měsíců.