Domů Dění v regionech Brněnský inže...

Brněnský inženýrský sen o ruském vlastníkovi skončil v likvidaci

0

Když následovníka inženýringové společnosti Chepos – brněnskou firmu Cheteng koupila v roce 2007 za víc než čtvrt miliardy korun ruská strojírenská skupina OMZ, vypadalo to, že inženýry z Brna čeká růžová budoucnost. OMZ plánovalo najmout stovky nových zaměstnanců a Cheteng měl hrát důležitou roli v expanzi skupiny. Nestalo se. Po více než šesti letech nenaplněných vizí skončila firma v likvidaci.

Ze začátku přitom všechno vypadalo nadějně. „Zakoupili jsme společnost do stoprocentního vlastnictví i s osmnáctipatrovou budovou v Brně,“ komentoval v roce 2008 pro internetový server týden.cz nákup Chetengu tehdejší generální ředitel společnosti OMZ Petrochemické a plynárenské projekty Viktor Čechunov. Osmnáctipatrové brněnské sídlo se mělo OMZ a Chetengu hodit. Čekalo se, že se inženýringová společnost rychle rozroste a ke stávajícím devadesáti zaměstnancům příjme přes čtyři sta nových lidí. Napomoci tomu měly i chystané projekty v Sýrii a Egyptě.

Všechno ale dopadlo jinak. Už na podzim roku 2009 se Cheteng bránil insolvenčnímu návrhu. Společnost nestíhala platit faktury za kancelářské potřeby. Nakonec Cheteng vše uhradil a insolvenční řízení soud zrušil, ale celá věc rozhodně neodpovídala původním optimistickým plánům. „Cílem naší společnosti je i nadále vyvíjet podnikatelskou činnost a zajistit práci pro co největší počet zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že v současné době zaměstnáváme čtyřiaosmdesát zaměstnanců, je naší prioritou, aby zaměstnanci dostávali pravidelně svou mzdu, na základě čehož se dostáváme do prodlení s placením splatných pohledávek našich věřitelů,“ píše se v oficiálním vyjádření Chetengu k návrhu na zahájení insolventního řízení, pod kterým jsou podepsaní tehdejší jednatelé firmy Nadezhda Dolzhenko a Mikhail Ignatenkov.

Místo růstu insolvence

Prognózy o najímání stovek nových pracovníků se tedy nenaplnily. Sami zaměstnanci si přitom od nového ruského vlastníka nejdříve hodně slibovali. Strojírenský kolos OMZ totiž vlastní Gazprombank, jedna z největších ruských bank. Rusko tehdy navíc rychle modernizovalo kapacity na zpracování ropy a stavělo nová zařízení a podobné projekty se rozjížděly i v řadě dalších zemí Společenství nezávislých států (SNS). Všude v těchto zemích má Gazprombank své zájmy a zdálo se, že by mohla svou vlastní společnost podpořit finančně i novými zakázkami.

Cheteng a jeho zaměstnanci však podle všeho okusili poněkud jiný přístup k věci. „Moskva zablokovala dokonce i ty zakázky, které naše firma měla ještě ze starých časů, z doby Cheposu. Gazprombank nejen že nám nepomohla s žádnou novou nabídkou, ale ani neposkytla finanční záruky na ty projekty, do kterých jsme se už sami chystali pustit. V případě, že nějaké záruky nabídla, uvalila na ně spoustu naprosto nesplnitelných podmínek. Něco takového jsme vůbec nečekali,“ uvedla jedna z bývalých zaměstnankyň společnosti, která si nepřála být jmenována.

Na podzim loňského roku už byla situace kritická. Místo inženýringového kolosu s pěti sty zaměstnanci zůstal z Chetengu pohrobek, ve kterém pracovalo třicet lidí. Firma už nebyla schopná ani navrhovat nové projekty, natož něco budovat. Změna k lepšímu nepřišla ani po projevu viceprezidenta Gazprombank Vadima Machova, který v říjnu navštívil Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně a prohlásil, že Škoda JS, druhá česká společnost vlastněná OMZ, má výborné vyhlídky na nové uplatnění: inovace zařízení pro zpracování ropy v Rusku a následně v dalších zemích. „Byli jsme si tenkrát jisti, že Škoda JS se do této práce aktivně zapojí, a že se budeme moci k těmto projektům přidat, jsou v tom skutečné peníze. Mnoho českých firem buduje taková zařízení v Rusku a zemích SNS a mají zakázky za stovky milionů eur,“ dodala bývalá zaměstnankyně firmy.

Vyhazov bez odstupného

Namísto spolupráce se Škodou JS na projektech v Rusku ale čekala Cheteng likvidace. Na dotazy redakce na okolnosti, které k listopadovému ukončení činnosti firmy vedly, a způsob, jímž se ruští vlastníci zachovali k propuštěným zaměstnancům, zástupci OMZ nereagovali. Podle bývalé pracovnice Chetengu ale přišlo z Moskvy nařízení nevyplácet propuštěným žádné odstupné, což je tříměsíční plat. „Prakticky nás vyhodili na ulici, někteří z nás se ze dne na den octli zcela bez peněz,“ doplnila.

Bývalí pracovníci Chetengu doufají, že se jich zastane místní samospráva. Ta však osud firmy a jejich někdejších zaměstnanců zatím nijak podrobně nesledovala. „Ztráta jakékoliv společnosti, která poskytovala Brňanům práci, je ale pro město bolestná,“ komentoval situaci mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.