Domů Dění v regionech Brněnský inže...

Brněnský inženýrský sen o ruském vlastníkovi skončil v likvidaci

Když následovníka inženýringové společnosti Chepos – brněnskou firmu Cheteng koupila v roce 2007 za víc než čtvrt miliardy korun ruská strojírenská skupina OMZ, vypadalo to, že inženýry z Brna čeká růžová budoucnost. OMZ plánovalo najmout stovky nových zaměstnanců a Cheteng měl hrát důležitou roli v expanzi skupiny. Nestalo se. Po více než šesti letech nenaplněných vizí skončila firma v likvidaci.

Ze začátku přitom všechno vypadalo nadějně. „Zakoupili jsme společnost do stoprocentního vlastnictví i s osmnáctipatrovou budovou v Brně,“ komentoval v roce 2008 pro internetový server týden.cz nákup Chetengu tehdejší generální ředitel společnosti OMZ Petrochemické a plynárenské projekty Viktor Čechunov. Osmnáctipatrové brněnské sídlo se mělo OMZ a Chetengu hodit. Čekalo se, že se inženýringová společnost rychle rozroste a ke stávajícím devadesáti zaměstnancům příjme přes čtyři sta nových lidí. Napomoci tomu měly i chystané projekty v Sýrii a Egyptě.

Všechno ale dopadlo jinak. Už na podzim roku 2009 se Cheteng bránil insolvenčnímu návrhu. Společnost nestíhala platit faktury za kancelářské potřeby. Nakonec Cheteng vše uhradil a insolvenční řízení soud zrušil, ale celá věc rozhodně neodpovídala původním optimistickým plánům. „Cílem naší společnosti je i nadále vyvíjet podnikatelskou činnost a zajistit práci pro co největší počet zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že v současné době zaměstnáváme čtyřiaosmdesát zaměstnanců, je naší prioritou, aby zaměstnanci dostávali pravidelně svou mzdu, na základě čehož se dostáváme do prodlení s placením splatných pohledávek našich věřitelů,“ píše se v oficiálním vyjádření Chetengu k návrhu na zahájení insolventního řízení, pod kterým jsou podepsaní tehdejší jednatelé firmy Nadezhda Dolzhenko a Mikhail Ignatenkov.

Místo růstu insolvence

Prognózy o najímání stovek nových pracovníků se tedy nenaplnily. Sami zaměstnanci si přitom od nového ruského vlastníka nejdříve hodně slibovali. Strojírenský kolos OMZ totiž vlastní Gazprombank, jedna z největších ruských bank. Rusko tehdy navíc rychle modernizovalo kapacity na zpracování ropy a stavělo nová zařízení a podobné projekty se rozjížděly i v řadě dalších zemí Společenství nezávislých států (SNS). Všude v těchto zemích má Gazprombank své zájmy a zdálo se, že by mohla svou vlastní společnost podpořit finančně i novými zakázkami.

Cheteng a jeho zaměstnanci však podle všeho okusili poněkud jiný přístup k věci. „Moskva zablokovala dokonce i ty zakázky, které naše firma měla ještě ze starých časů, z doby Cheposu. Gazprombank nejen že nám nepomohla s žádnou novou nabídkou, ale ani neposkytla finanční záruky na ty projekty, do kterých jsme se už sami chystali pustit. V případě, že nějaké záruky nabídla, uvalila na ně spoustu naprosto nesplnitelných podmínek. Něco takového jsme vůbec nečekali,“ uvedla jedna z bývalých zaměstnankyň společnosti, která si nepřála být jmenována.

Na podzim loňského roku už byla situace kritická. Místo inženýringového kolosu s pěti sty zaměstnanci zůstal z Chetengu pohrobek, ve kterém pracovalo třicet lidí. Firma už nebyla schopná ani navrhovat nové projekty, natož něco budovat. Změna k lepšímu nepřišla ani po projevu viceprezidenta Gazprombank Vadima Machova, který v říjnu navštívil Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně a prohlásil, že Škoda JS, druhá česká společnost vlastněná OMZ, má výborné vyhlídky na nové uplatnění: inovace zařízení pro zpracování ropy v Rusku a následně v dalších zemích. „Byli jsme si tenkrát jisti, že Škoda JS se do této práce aktivně zapojí, a že se budeme moci k těmto projektům přidat, jsou v tom skutečné peníze. Mnoho českých firem buduje taková zařízení v Rusku a zemích SNS a mají zakázky za stovky milionů eur,“ dodala bývalá zaměstnankyně firmy.

Vyhazov bez odstupného

Namísto spolupráce se Škodou JS na projektech v Rusku ale čekala Cheteng likvidace. Na dotazy redakce na okolnosti, které k listopadovému ukončení činnosti firmy vedly, a způsob, jímž se ruští vlastníci zachovali k propuštěným zaměstnancům, zástupci OMZ nereagovali. Podle bývalé pracovnice Chetengu ale přišlo z Moskvy nařízení nevyplácet propuštěným žádné odstupné, což je tříměsíční plat. „Prakticky nás vyhodili na ulici, někteří z nás se ze dne na den octli zcela bez peněz,“ doplnila.

Bývalí pracovníci Chetengu doufají, že se jich zastane místní samospráva. Ta však osud firmy a jejich někdejších zaměstnanců zatím nijak podrobně nesledovala. „Ztráta jakékoliv společnosti, která poskytovala Brňanům práci, je ale pro město bolestná,“ komentoval situaci mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *