Domů Dění v regionech Brněnský „Man...

Brněnský „Manhattan“ otevírá nejvyšší český mrakodrap

0

Brno dnes slavnostně otevírá AZ Tower – se svými sto jedenácti metry nejvyšší tuzemský mrakodrap. Podle primátora Romana Onderky se tak město přibližuje jiným evropským metropolím. Dodává také, že Brno navíc těží z toho, že nezastavěné parcely pro podobné projekty leží nedaleko historického jádra.

Na takzvaném Jižním centru vyrostl kromě AZ Tower například i šedesátimetrový M-Palác nebo pětaosmdesátimetrový Spilberk Tower. „Hlavním cílem stavební činnosti v jižní části města ale není trhat rekordy výškové ani jiné, ale vtisknout oblasti konečně reprezentativní podobu, začlenit ji do života města,“ vysvětlil primátor Onderka.

I když se stavební dělníci na Jižním centru celý rok nezastaví, značnou část pozemků tu stále zarůstá tráva a křoví. „Rozsáhlé neudržované plochy neposkytují většině lidí žádnou službu, nejsou cenné z hlediska urbanistického ani ekologického,“ doplnil Onderka.

Podle územního plánu města Brna zde však mají vyrůst další budovy. Kdy na nich však začnou dělníci skutečně pracovat, záleží i na tom, kdy získá územní povolení přestavba brněnského Hlavního nádraží. Dostupná vlaková a městská hromadná doprava by totiž byla impulsem pro investory.

Brno má přitom podle primátora Onderky investorům co nabídnout. „Brno má na rozdíl od dalších evropských měst střední a velké velikosti tu výhodu, že se v bezprostřední blízkosti jeho historického jádra nachází takto velký nezastavěný prostor, který se může proměnit v plnohodnotnou městskou zástavbu s komunikacemi a zelenými plochami. Využijme jí,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Základem pro mrakodrap nebo jiný projekt, který má investorům přinášet zisk, je totiž dobrá adresa. Výšková budova někde v polích je pro ně ztracená investice. Investoři tak chtějí realizovat nové stavby co nejblíže středu města. Brno si však musí dávat pozor, aby kvůli dalším mrakodrapům nepřišlo o své charakteristické panorama.

Žádné komentáře

Napište komentář