Domů Dění v regionech Brněnský výzk...

Brněnský výzkum Alzheimerovy choroby podpoří Američané

0

S brněnskými vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny budou na výzkumu Alzheimerovy choroby spolupracovat odborníci z prestižní americké univerzity na Floridě. Společně se zaměří i na její epidemiologii a metodologii vědy. Podpisem to dnes potvrdili zástupci obou institucí.

V současné době spolupracuje ICRC kromě americké Mayo Clinic s pěti českými a téměř deseti zahraničními akademickými institucemi. Toto číslo se dnešním dnem rozšířilo o dalšího partnera. „Floridská univerzita patří mezi přední americké vzdělávací a výzkumné instituce. Pravidelně se umísťuje v žebříčku nejlepších amerických výzkumných univerzit,” řekl ředitel fakultní nemocnice Roman Kraus.

Součástí floridské univerzity je Byrdův ústav pro výzkum Alzheimerovy choroby, který je podle jeho ředitele Davida Morgana: „největší ústav na světě věnující se prevenci, výzkumu a léčbě tohoto závažného onemocnění a příbuzných chorob“.

Prozkoumají i vznik a rozvoj nemoci

Vědci z obou institucí se zaměří zejména na výzkum Alzheimerovy choroby a její epidemiologie. To znamená, že budou studovat faktory, které ovlivňují vznik této nemoci a její rozvoj. Právě epidemiologii se věnuje jeden z výzkumných programů ICRC pod vedením Jakuba Horta, v rámci kterého mimo jiné vzniklo Centrum pro poruchy paměti.

„S floridskou univerzitou jsme navázali kontakty již v roce 2011. Od té doby jsme společně publikovali téměř 10 článků jako výsledky našich společných výzkumů. Podpisu dohody si velmi ceníme a těšíme se na další společné úspěchy v oblasti výzkumu neruologických onemocnění,” komentuje významný krok v oblasti mezinárodní spolupráce Jakub Hort.

Dle České alzheimerovské společnosti žije v současnosti v celé Evropě okolo 7,3 miliónu lidí s demencí. Narůstající číslo si každoročeně připomínáme právě v září, kdy na 21. připadá Mezinárodní den této závažné choroby.

Žádné komentáře

Napište komentář