Domů Dění v regionech Brněnští vědc...

Brněnští vědci budou „tisknout“ čelistní kosti

0

Nahradit rozdrcenou čelistní kost takovým implantátem, který by přesně seděl a tělo jej dobře přijalo, byl zatím oříšek. Do budoucna to má změnit projekt brněnských vědců z centra vědecké excelence CEITEC. Ti vyvíjejí speciální keramický materiál, ze kterého implantát čelistní kosti „vytisknou“ přímo podle potřeb jednotlivých pacientů.

Vědci z CEITECu vyvíjejí speciální keramický materiál pro výrobu náhrad čelistních kostí. Vyrábí keramické granulky, které bude možné naplnit hojivým biopolymerem a v podobě roztoku je použít jako „inkoust“ do 3D tiskáren. Ty vytisknou keramický implantát čelistní kosti pacientovi přesně na míru.

„Naším cílem je nahradit poškozenou čelist keramickou tak, aby přesně odpovídala potřebám pacienta. Musíme tedy vyrobit přesnou kopii, kterou pak naplníme látkou podporující hojení,“ přiblížil výzkum profesor Karel Maca z CEITECu.

Mezinárodní spolupráce

Na projektu nepracují brněnští vědci sami. Evropský grant na něj získali ve spolupráci s německými, švédskými, španělskými a čínskými experty. Onu látku podporující hojení, již zmíněný biopolymer, mají například patentovaný lékaři z Německa. Švédové zase pilují metody snímání poranění kosti od scanování po 3D modelování. Výsledek nakonec otestují vědci v Číně.

Čím ale do projektu přispěli čeští experti? Člen brněnské výzkumné skupiny David Salamon umí vyrobit keramické granulky s dírkou, kterou je možné německým biopolymerem naplnit. Právě z roztoku těchto granulek se budou čelistní protézy ve výsledku tisknout.

Pomocí této metody tak konkrétní pacient, například po autonehodě, dostane čelistní náhradu vytvořenou na základě scanu, která mu přesně padne. Díky bioaktivnímu polymeru umístěnému v keramických granulkách bude tělo schopno implantát čelistní kosti přijmout bez nežádoucích účinů a navíc rychleji nastartuje proces hojení.

Kombinují stávající metody

Tým profesora Macy neplánuje přímo objevovat nové metody, pouze využijí a zkombinují ty stávající tak, aby minimalizovali náklady na výrobu keramických náhrad čelistí a následně všech kostí. Na jejich vývoji může pracovat díky finančním prostředkům z evropských programů.

„Chceme otestovat dostupné metody výroby přesných keramických tvarů a najít tu, která je pro účely využití při operacích nejvhodnější a nejlevnější,“ vysvětlil David Salamon, který se po mnoha letech v zahraničí vrátil zpět do České republiky.

„Plánujeme mimo jiné i 3D tisk kostí, kdy inkoust bude obsahovat keramické mikrogranule, které se působením vysokých teplot slepí a pozůstatky inkoustu degradují,“ dodal Salamon. Mikrogranule se spojí a vytvoří implantát, zatímco inkoust, který slouží pouze na tisk a pro pacienta žádnou přidanou hodnotu nemá, zmizí.