Domů Dění v regionech Brněnští vědc...

Brněnští vědci vymysleli, jak rychle odhalit otravu metanolem

0

Místo hodin jen minuty. Tak dlouho trvá určit, jestli a jak moc je člověk otrávený metanolem s pomocí nové metody, kterou vyvinuli brněnští vědci z CEITECu spolu s doktory z Havířova. To je dobrá zpráva pro všechny, kteří si v budoucnu dají panáka závadného alkoholu. Čím dřív se totiž otrava metanolem pozná, tím dřív mohou doktoři začít s léčbou.

Vědci pomocí nové metody nezjišťují, kolik má pacient v krvi metanolu, ale dívají se po kyselině mravenčí. Otrava metanolem se totiž pozná jen těžko. V první fázi se člověk cítí jen mírně opilý. Dramatické změny v těle nastávají právě při přeměně metanolu na kyselinu mravenčí, která začíná až po několika hodinách. Pokud se pacient do nemocnice dostane pozdě, má v krvi metanolu už velmi málo. Zato kyseliny mravenčí v ní má až příliš.

„Každá hodina, po kterou je postižený vystaven nebezpečně vysoké hladině kyseliny mravenčí, zvyšuje riziko závažného poškození organismu a trvalých následků. Včasné zahájení adekvátní léčby a určení doby jejího trvání na základě monitorování hladiny jak metanolu tak zejména kyseliny mravenčí se jeví jako optimální postup,“ vyjádřil se primář havířovského ARO Robert Bocek.

Nejdůležitější je rychlost

Jestli otrava připraví člověka o zrak nebo mu způsobí další vážné trvalé následky, tak závisí na tom, jak rychle doktoři zjistí, jestli má v krvi víc kyseliny mravenčí, než by mít měl. Právě v tom je revoluční nová metoda od vědců z CEITECU. Její výhodou je totiž jednoduchost a hlavně vysoká rychlost.

„Kyselina mravenčí je konečný produkt odbourávání metanolu a naše metoda je schopná během přibližné jedné až dvou minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota kyseliny mravenčí než by měla být, a zda je tedy nutné zahájit léčbu,“ popsal unikátní objev jeho hlavní autor a člen výzkumné skupiny Bioanalytické instrumentace z CEITECu Petr Kubáň.

Když byli doktoři při odhalování otravy metanolem odkázáni na staré metody, často museli vzorky krve od postižených pacientů převážet do speciálních laboratoří a různě je upravovat, což celý proces nebezpečně prodlužovalo. To u této nové metody odpadá. Navíc mohou lékaři s její pomocí sledovat, jak kyseliny mravenčí v krvi pacienta ubývá a podle toho upravovat délku léčby.

Brněnští vědci ze skupiny Bioanalytické instrumentace z CEITECu, pod vedením Františka Foreta, na výzkumu spolupracovali s kolegy z Nemocnice s poliklinikou v Havířově od loňského září, kdy se začaly objevovat první případy otravy metanolem. Ve výzkumu a snaze převést jeho výsledky do praxe budou pokračovat i nadále.