Domů Dění v regionech Brno omlazuje...

Brno omlazuje vozový park. Kromě stovky autobusů na plyn pořídí i třicet nových trolejbusů

0
Zdroj: Dopravní podnik města Brna

V letošním a příštím roce vyrazí do brněnských ulic nejen stočlenná flotila autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), šestatřicet moderních kloubových vozů, ale i třicítka nových nízkopodlažních trolejbusů. Ta omladí a rozšíří největší trolejbusový vozový park v České republice.

Kde ale vezme DPMB na tak rozsáhlé nákupy peníze? „Efektivním hospodařením v uplynulých třech letech jsme dosáhli značné úspory provozních prostředků a navíc stále aktivně vyhledáváme možnosti spolufinancování projektů z prostředků EU,“ vysvětlil Miloš Havránek.

Masivní obnova vozů Dopravního podniku města Brna (DPMB) začala už letos v květnu, kdy do Brna dorazila první várka nových kloubových autobusů Solaris Urbino 18. Město jich do konce roku pořídí celkem šestatřicet a k tomu několik elektrominibusů. „Téměř polovinu našich starých autobusů budeme moci vyřadit, čímž snížíme průměrné stáří vozidel a zároveň výrazně zvýšíme podíl nízkopodlažních vozů,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Od srpna obráží brněnské autobusové zastávky také dvanáct autobusů na CNG. Dalších osmaosmdesát těchto autobusů přibude do vozového parku brněnského podniku na přelomu letošního a příštího roku.

Trolejbusy za čtyři sta milionů

Při omlazování se v Brně nezapomnělo ani na flotilu trolejbusů. Do té se v příštím roce zařadí třicítka nových nízkopodlažních kloubových vozů typu Škoda 31 tr, jejichž nákup si vyžádá investici téměř čtyři sta milionů korun.

„Nové velkokapacitní vozy ze Škody Electric pomohou omladit vozový park moravské metropole. Do Brna jsme naposledy dodávali trolejbusy v letech 2007 až 2009, tehdy se jednalo také o nízkopodlažní kloubové trolejbusy. Odlišný byl ovšem typ vozidel, jednalo se o vozy Škoda 25 Tr,“ řekl Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy Škody Electric.

Brněnský dopravní podnik je s vozovým parkem více než 140 vozidel největším provozovatelem trolejbusů v České republice. Všechna vozidla pocházejí ze Škodovky. Škodovácké trolejbusy ale jezdí i v dalších třinácti městech České republiky včetně Ostravy, Plzně nebo Hradce Králové.