Domů Dění v regionech Mladí vědci z...

Mladí vědci z brněnských univerzit získali 4,5 milionu korun. Město si je chce udržet

0

Je to trochu paradox. Aby si (nejen) brněnské univerzity udržely ty nejlepší studentské „mozky“ a přivedly je k doktorandskému studiu, mohou jim nabídnout finančně nepříliš lákavou perspektivu pěti až osmi tisíc korun měsíčně a potenciální, ale nejisté zařazení do lépe financovaného projektu. Firmy, které také pasou po mladých nadějných odbornících, v tomto zápase jednoznačně tahají za delší konec provazu. Unikátní soutěž Brno Ph.D. Talent si klade za cíl tuto nerovnováhu alespoň částečně zmírnit. Jen letos v ní získali nejtalentovanější doktorandi brněnských univerzit stipendia v hodnotě celkem 4,5 milionu korun. Šeky jim dnes předal brněnský primátor Petr Vokřál.

Minimální příjmy, hodiny práce v laboratořích a náročné studium. Tak obvykle vypadá život mladých doktorandů, kteří kromě vědeckých otázek musí řešit také jednu osobní: jak vůbec vyjít s penězi. Doktorandský plat je buď jejich jediným zdrojem peněz, nebo si přivýdělek musí hledat jinde – často na úkor studia.

„Co si budeme namlouvat, každý musíme krýt určité životní potřeby a pokud nabídneme těm nejlepším studentům méně, než by činil jejich nástupní plat ve firmě, tak to mluví za vše,“ popsal realitu prorektor pro rozvoj Vysokého učení technického v Brně Vojtěch Bartoš.

Jiří Marek, jeden z talentovaných doktorandů, kteří stipendium získali, chce změnit odpadní vodu ve zdroj obnovitelné energie. Díky svému projektu navíc  skloubil studium s praxí. „Možná nejsem úplně reprezentativní vzorek, protože dělám aplikovaný výzkum ve spolupráci s firmou. Takže u mě je to takové akční propojení akademické a soukromé sféry,“ uvedl.

Mnoho jeho kolegů ale takové štěstí nemá. I kvůli penězům musí na dráhu vědce akademika rezignovat a odejít nadobro k firmě nebo do zahraničí. Zabránit tomu má právě unikátní program podpory Brno Ph.D. Talent. V jubilejním pátém ročníku podpořilo město Brno prostřednictvím Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM) patnáct nejnadějnějších studentů stipendijními šeky v hodnotě 4,5 milionu korun.

„Město Brno dlouhodobě podporuje vědu a výzkum. Každý rok se snažíme vyčlenit více peněz, jelikož se ukazuje, že takto financované prostředky pomáhají zvyšovat konkurenceschopnost Brna v mezinárodním měřítku. Navíc tito talentovaní vědci zvyšují kvalitu výzkumu a vývoje v Brně a lákají sem další zahraniční vědce. Investice do mladých talentů se Brnu vrátí,“ uvedl primátor města Brna, který doktorandům šeky předal.

Výzkum rakoviny i nových energetických zdrojů

Od počátku projektu v roce 2009 město v pěti ročnících podpořilo 87 studentů, kterým předalo celkem 29,7 milionu korun. V letošním roce uspěli mladí vědci s nadějnými projekty, které se věnují např. výzkumu kmenových buněk, rakoviny prsu, poškození jater sinicovými toxiny, ale i výzkumu v oblasti statické analýzy programů a mnoha dalších oborech.

 „Jde o naprosto jedinečnou meziuniverzitní soutěž, na úrovni měst takový program podpory nikdo jiný nevyhlašuje. Je to skvělá možnost, jak udržet kvalitní studenty v Brně a zároveň přilákat talentované doktorandy z jiných univerzit či ze zahraničí,“ řekl ředitel JCMM Miloš Šifalda.

Snadnější start vědecké kariéry

Pro mladé doktorandy představuje stipendium, pokud ne rovnou vstupenku, tak alespoň impulz ke startu vědecké kariéry. Příkladem je i jeden z „absolventů“ programu Brno Ph.D, uznávaný vědec Marek Mráz. Ve výzkumném centru CEITEC vede laboratoř, kde se věnuje hlavně studiu leukémie a lymfomů. Program Brno Ph.D. Talent, který jeho studium podporoval v letech 2010 – 2012, považuje za velmi důležitý. „Umožňuje studentům věnovat se naplno výzkumu v momentě, kdy většinou dělají klíčové rozhodnutí, zda ve vědě zůstat,“ vysvětlil.

Bez podobné podpory se jazýček vah většinou vykloní směrem k soukromé sféře. „Bez vedlejšího přísunu financí nejde s doktorandským příjmem vyjít. A i přes odhodlání a snahu investovat co nejvíce energie do svého výzkumu si pak řada studentů musí hledat různé brigády, což se často odráží na kvantitě i kvalitě výsledků,“ tvrdí například jeden ze stipendistů Michal Benovics, který na Masarykově univerzitě zkoumá parazity a jejich evoluci.

Uspět znamená projít tvrdým sítem

Uspět v soutěži Brno Ph.D Talent ale není vůbec jednoduché. Studenti prvních ročníků technických a přírodovědných oborů procházejí tříkolovým výběrem. V něm se jejich projekty dostanou pod drobnohled mezinárodní komise složené jak z akademiků, tak i odborníků ze soukromé sféry.  Komplexní vědecké projekty musí navíc obhájit i v krátké prezentaci v angličtině. „Projít soutěží znamená projít sítem, kde v průměru uspěje jen každý sedmý,“ dodal Šifalda.

Odměna za snahu ale rozhodně není pro mladé nadějné vědce zanedbatelná. Vítězové obdrží v následujících třech letech v pravidelných příspěvcích 300 tisíc korun. Díky nim dosáhnou alespoň na částku průměrného platu.