Domů Dění v regionech Brno rozdává ...

Brno rozdává byty, které ale zatím nemá

0

V Brně se začal testovat nový model přidělování bytů, který má snížit počet bezdomovců v ulicích a omezit počet ubytoven. V první fázi se projekt zaměří na sociálně slabé rodiny.

Padesát rodin se tak v nejbližších týdnech mělo stěhovat do přidělených bytů. Magistrát má však k dispozici byty pouze pro polovinu z vybraných rodin. Další chce získat od městských částí. Ty se tomu ale brání. I přes komplikace plánuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, že podobný model začnou používat i další města v České republice. Chce jim to nařídit novým zákonem.

Nový systém je založen na tom, že město vybere na základě několika aspektů rodiny, které jsou opravdu v tíživé životní situaci. Ty se pak zařadí do slosování a los vybere padesát rodin, kterým magistrát bydlení zajistí.

Nájemníci těchto sociálních bytů nebudou platit nájem. Městu odvedou pouze své příspěvky na bydlení. Jedinou podmínku, kterou musí splňovat je, že budou spolupracovat se sociálním pracovníkem. „Sociální pracovník je klientovi nápomocný při řešení problémů, ať už rodinných nebo finančních. Zároveň se klient prostřednictvím pracovníka učí vše zvládat samostatně a odpoutat se od vnější pomoci,“ vysvětlil brněnský zastupitel Martin Freund, který má projekt na starosti.

Základní lidská potřeba

Souhlasí s ním také mnozí odborníci. „Zapojení se ze strany města v podobě poskytnutí bytů se sociální prací vnímám jako efektivní nástroj na podporu rodin, které jsou v bytové nouzi. Bydlení je totiž základní lidská potřeba, která musí být naplněna, aby byl jedinec schopný si najít a udržet zaměstnání,“ uvedla Jana Miholová z Diecézní charity Brno, která se sociálně slabými rodinami dlouhodobě spolupracuje.

Projekt je koncipován na dva roky. Předpokládá se, že si rodiny, které budou plnit podmínky projektu, budou moci zažádat o prodloužení nájmu.

Problémem je ale nyní zapojení městských částí, které magistrátu nechtějí poskytnout potřebné byty. „Město Brno má nyní k dispozici přibližně polovinu z požadovaných padesáti bytů.Druhou polovinu je třeba získat od městských částí. O spolupráci s nimi se nyní jedná,“ řekl Freund.

Již nyní se ale vedení některých městských částí ozývají, že potřebné byty k dispozici nemají. „Sami máme určitý program sociálních bytů, kdy máme bodové systémy, kde zohledňujeme jak finanční příjmy, tak počet dětí, tak zaměstnanost. A máme v pořadníku lidi, kteří tam jsou pět, osm, deset let. Kdybychom teď byty vyčlenili pro někoho jiného, nebylo by to spravedlivé,“ uvedl starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl. Podobně se vyjádřily také Řečkovice. Výhrady mají ale i další městské části.

Údajně je v jednání také další možnost. Oslovit přímo developery, kteří by měli povinnost odvést jakýsi desátek z nově postavených bytů v daném městě. To je ale podle odborníků nereálné. Odrazilo by se to totiž na ceně bytů, pro lidi, kteří by si je chtěli koupit.