Domů Dění v regionech Brno rozdělí ...

Brno rozdělí čtyři miliony na inovace. Vrátí se mu pětkrát

0

Brno již popáté nabízí firmám sto tisíc korun na spolupráci s místními vědci. Na tyto inovační vouchery vyčlenilo město letos čtyři miliony. Radní ale doufají, že se plánovaná investice do inovací Brnu pětinásobně vrátí.

„Inovační vouchery propagují Brno jako Centrum vědy a výzkumu a pomáhají brněnským vědcům nacházet partnery mezi podniky z celé České republiky i ze světa. Proto jsme projekt letos opět podpořili, a to čtyřmi miliony korun,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

V projektu, který administrují lidé z Jihomoravského inovačního centra (JIC), si mohou o vouchery požádat firmy z celého světa. Musí ale stihnou podat přihlášku do uzávěrky 8. května. Za uplynulé čtyři roky už Brno dalo na vouchery čtyřiadvacet milionů korun. Podle zhodnocení odborníků z JIC se ale prostředky vložené do projektu vrátí městu do pěti let pětkrát.

„Abychom přesně vysledovali, jaké skutečné dopady inovační vouchery mají, provedli jsme v minulém roce evaluaci programu,“ vysvětlil ředitel JIC Jiří Hudeček s tím, že si díky voucherům našlo minimálně šedesát firem nového partnera mezi výzkumníky a ve spolupráci s nimi pokračují i poté, co voucher skončí. „Řada firem, které voucher vůbec nezískaly, nakonec daný výzkum stejně zrealizovala pouze za své vlastní prostředky, motivací pro ně byla zpracovaná žádost,“ doplnil Hudeček.

Brno bylo první

Inovační vouchery představilo Brno v Česku jako první. Brněnské vouchery se také jako první v roce 2011 otevřely zahraničním společnostem. Za čtyři předchozí ročníky o ně požádalo přes sedm set firem. JIC, které projekt organizačně zaštituje, jich mezi vylosované žadatele ale zatím rozdělilo jen 187.

Inovační vouchery podporují jednoduchou formou spolupráci podnikatelů a vědců. Firmy si podají žádost na konkrétní výzkumný projek s jednou z dvanácti místních institucí. Pokud jsou vylosovány, obdrží tento výzkum inovační voucher za sto tisíc korun. Díky tomu se firmy dostanou k cenným kontaktům na schopné vědce a výzkumníci se zase seznámí s možnými odběrateli svých technologií.

Investice do inovací ale hlavně přinášejí zisk. Dvacet milionů, které již město do projektu vložilo, se má za pět let vrátit hned pětkrát. Jedná se o peníze, za které si firmy samy sjednají smluvní výzkum po skončení voucheru, a také o prostředky, za které si firmy objednají výzkum poté, co voucher nezískají. „Jedna koruna investovaná do programu dnes přinese pět korun investovaných firmami do výzkumné spolupráce s místními vědecko-výzkumnými institucemi v průběhu následujících pěti let,“ shrnul hlavní analytik JIC Pavel Csank, autor zhodnocení celého projektu.