Domů Dění v regionech Brno rozhodne...

Brno rozhodne o pozici nádraží, referendum městské politiky rozštěpilo

0
hlavní nádraží v Brně

Mimo tradičního periodického rozměru krajských voleb bude mít víkend na jihu Moravy ještě další rozměr. A dost možná zásadnější, než rozhodnutí o složení krajského zastupitelstva. Občané Brna rozhodnou v referendu také o pozici hlavního nádraží. Převaha odpovědí „ano“ udrží nádraží ve stávající poloze, vítězství „ne“ pomůže odsunu na jih.

Kvůli rozdílným pohledům na umístění nádraží se Brno dál politicky rozštěpilo. Účast v referendu svým voličům nedoporučuje ODS, KSČM a nyní i lidovci. Pro je naopak Strana zelených a Žít Brno. Další strany, TOP 09, ČSSD a ANO svým příznivcům v tomto ohledu neradí.

35 procent voličů

Aby bylo referendum platné a závazné, musí ale přijít aspoň 35 procent voličů Brna a nejméně 72 procent z nich se musí vyslovit pro „ano“ nebo „ne“. Proto je důležité, aby byla vysoká účast.

Šance na závaznost referenda je vysoká. V krajských volbách chodí víc než čtyřicet procent voličů. Vedení města Brna tak bude muset případný závazný výsledek hájit a stát ho bude muset též přijmout.

V první otázce lidé odpovědí na to, zda chtějí, aby město modernizovalo nádraží podél ulice Nádražní, což odpovídá variantě Petrov. Druhá otázka se ptá na to, zda lidé souhlasí s tím, aby se modernizace řešila pomocí otevřených návrhových soutěží.

Pod Petrovem a Řeka

V úvahu přichází nádraží takzvaně pod Petrovem, což je zhruba v oblasti Malé Ameriky a 5. a 6. nástupiště. Druhá varianta je odsunuté nádraží nazývané Řeka. Je kilometr na jih od současného na místě nákladového Dolního nádraží. Město bude prezentovat vítězné architektonicko-urbanistické návrhy pro obě varianty.

Lidé se však budou moct rozhodovat podle odborných informací jen částečně, protože studie proveditelnosti se teprve zpracovává a hotová bude až v první polovině příštího roku.