Domů Dění v regionech Brno šetří, š...

Brno šetří, škrtá v rozpočtech svých příspěvkových organizací

Brno musí šetřit. Tak zní vzkaz z magistrátu moravské metropole určený zejména pro příspěvkové organizace města. Město musí v příštích letech kofinancovat náročný projekt na rekonstrukci kanalizační sítě, a tak se magistrát rozhodl o pětinu zkrátit dotace, kterými podporuje své organizace.

„Město se nyní nachází ve složitém období, kdy musí hledat finanční rezervy, a to ve všech svých zařízeních, od příspěvkových organizací, až po magistrát města Brna a akciové společnosti. Vedení města musí najít vhodné řešení, které bude ve prospěch Brna, jeho občanů i institucí,“ říká brněnský primátor Roman Onderka.

Město teď pracuje na přípravách svého rozpočtu na rok 2012. Roční bilance bude vzhledem ke sníženému výnosu sdílených daní zřejmě o 900 milionů korun nižší než dosud. Škrtat se tak bude v provozních nákladech nejen příspěvkových organizací v oblasti kultury, ale také dalších organizací.

O největší částku přijdou zřejmě divadla, úspory se dotknou ale také knihoven, zoologické zahrady nebo turistické a informační centrum. Škrty zasáhnou také Jihomoravské inovační centrum (JIC), které podporuje podnikání a rozvoj inovativních firem v regionu. Dotace od města Brna bude na letošní i příští rok zkrácena o celou třetinu. V rozpočtu JIC to činí 1 milion korun ročně.

„Chápeme, že se jedná o mimořádnou situaci a že investice města do infrastruktury je potřebná. Bohužel je možné, že budeme nuceni některé plánované projekty realizovat v menším rozsahu či dokonce zrušit. Prozatím situaci analyzujeme,“ upřesňuje ředitel JIC Jiří Hudeček.

Jednání budou i nadále pokračovat, konečné rozhodnutí však musí být „na stole“ koncem měsíce listopadu. Zastupitelstvo města Brna bude rozpočet města na rok 2012 schvalovat na svém posledním jednání v tomto roce, a to 6. prosince 2011.