Domů Dění v regionech Centrum čínsk...

Centrum čínské medicíny bojuje o pověst. Má podporu pacientů

0
tradiční čínská medicína

Místo pilulek byliny nebo jehličková léčba nazývaná akupunktura. Takováto doporučení a předpisy by většina pacientů očekávala od soukromých léčitelů. Od loňského podzimu ale mohou stejný druh léčby najít také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Otevřeli tam Česko – čínské centrum tradiční čínské medicíny. Od lékařů z ostatních nemocnic sklízí kritiku. Specializovaná ordinace má ale na několik týdnů dopředu plno.

Specializované centrum kritizuje například vedení České lékařské komory. Předseda lékařské komory Milan Kubek se vyjádřil, že sám by to takovéhoto institutu nešel s žádným zdravotním problémem. „Je smutné, že špičkové zdravotnické zařízení, jakým Fakultní nemocnice v Hradci Králové bezpochyby je, dává své dobré jméno a pověst všanc tímto způsobem. Pacientům samozřejmě nedoporučujeme, aby utráceli peníze za šarlatánské metody, jejichž účinnost nebyla nikdy nijak potvrzena,“ uvedl Kubek.

Loni na podzim se Česko – čínskému centru tradiční medicíny začali dokonce věnovat také právníci lékařské komory. Poukázali na to, že čínští lékaři nemluví s pacienty česky, ale prostřednictvím tlumočníka. Jako další problém vidí to, že čínští lékaři nemají dostatečnou kvalifikaci. „Každý, kdo poskytuje v Česku zdravotnické služby, musí být členem komory nebo registrován jako hostující lékař. Doktoři z Číny členy komory nejsou,“ uvedl Kubek.

Vše je v pořádku, brání centrum ředitel

Podle ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové, pod kterou centrum spadá, Roberta Prymuly, je ale vše v pořádku. „Povolení jim na základě zákona udělilo přímo Ministerstvo zdravotnictví. Je na jeden rok a jsou v něm přesně definované úkony, které mohou lékaři provádět,“ bránil centrum Prymula. Ministerstvo zdravotnictví se vyjádřilo, že žádný legislativní problém v případě Česko – čínského centra nevidí.

Přes kritiku lékařské komory si pacienti specializované centrum oblíbili. Nevadí jim ani, že za léčbu musí platit. Ceny se pohybují od čtyř set korun do několika tisíc. Pojišťovna léčbu neproplácí.

Ředitel Prymula před časem v rozhovoru pro Idnes.cz uvedl, že vyjednává o proplácení alespoň některých částí léčby pro pacienty hospitalizované ve Fakultní nemocnici Hradec Králové s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Ta ale jakékoliv vyjednávání popřela. „Naše pojišťovna o ničem takovém nikdy nejednala. Samozřejmě budeme v souladu se zákony dále hradit péči o pacienty, kteří jsou léčeni ve Fakultní nemocnici Hradec Králové klasickými západními metodami. V případě, že k tomu dostanou další léčbu, která nedpovídá zásadám Evidence-based medicine (to znamená medicíny založené na důkazech). Tuto již neproplácíme ani prolácet nebudeme,“ dodal mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přidává se i jižní Morava

 Oblibou hradeckého centra se nechali inspirovat také na jižní Moravě. I tady se kraj domluvil s čínským investorem. Ten se chystá v Pasohlávkách na Brněnsku vybudovat čínské lázně zaměřené na čínskou medicínu. Otevřít se lidem mají v roce 2018. „Využijí se tak léčivé prameny, které tady máme. Očekáváme, že to také zvýší zaměstnanost a příjmy obce,“ pochválila projekt starostka obce Martina Dominová.