Domů Dění v regionech Cestující moh...

Cestující mohou už rok třídit odpad. Přímo na vlakovém nástupišti

0

Noviny do otvoru pro papír, prázdnou lahev do plastu, žvýkačku do směsného odpadu. Už rok mohou cestující na českých nádražích využít nádob na třídění odpadu přímo na nástupištích, někde také přímo v budovách nádraží. Recyklace odpadů má pokračovat. Třídit se už teď dá v některých vlacích, další mají následovat. „Je to všeobecný trend. Lze očekávat, že tak budu vybavena další a další vozidla,“ uvedl mluvčí Generálního ředitelství Českých drah Petr Šťáhlavský.

Národní železniční přepravce je ale jen jeden z iniciátorů. Jde o společný projekt ministerstva životního prostředí, Národní rady osob se zdravotním postižením, Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Ti společně loni v květnu umístili na 508 vlakových nádražích po celé republice 1865 nádob na třídění odpadu. „Vyhodnocení přínosů projektu a jeho funkčnosti teprve připravujeme. Na základě vyhodnocení projekt případně adaptujeme,“ řekla Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Velké množství odpadu

Ludvík Urban z vedení Českých drah upozornil, že lidé na nádražích vyhazují poměrně velké množství odpadu. „Jenom na pražském hlavním nádraží se ročně sebere 85 tun nevytříděného směsného odpadu, z toho 58 tun činí odpad, který lidé vyprodukují přímo na nádraží,“ uvedl.

Kolem pestrobarevných nádob na nádražích každý den projdou desetitisíce lidí. Kromě samotné funkce třídění tak mají pomoct také naučit Čechy třídit odpad.  „To je cíl Operačních programů životního prostředí prostřednictví nádob na tříděný odpad na nádražích zvýšit informovanost veřejnosti o výsledcích operačního programu,“ podotkla Pospíšilová.

Česká republika zatím v třídění odpadu marně dohání západní Evropu. Zatímco Německo má míru recyklace šedesát procent, Češi jsou na 35 procentech. „V Německu jste mohli několik let třídit už ve vlaku, u nás ani na nádražích,“ prohlásil expert na odpady Hnutí duha Ivo Kropáček, který v programu vidí pokrok. „Když se instituce nebudou snažit, aby lidé třídili, tak to dělat nebudou,“ doplnil Kropáček.