Domů Dění v regionech Díky energeti...

Díky energetickému managementu šetří Moravskoslezský kraj miliony

0

Jak neutratit za energie majlant? To byla zřejmě otázka, kterou řešili moravskoslezští radní, když si najímali firmu na projekt Energetických úspor metodou EPC (Energy Performance Contracting). Ta se jim teď stará o topení, svícení a teplou vodu ve dvou krajských nemocnicích, jednom zařízení sociální péče a deseti školách. Za prvního půl roku díky tomu kraj ušetřil za energie třináct a půl milionu korun.

„Celkové roční náklady na teplo, elektřinu a vodu se v těchto vybraných příspěvkových organizacích pohybovaly kolem sto milionů korun ročně. Pardubická společnost EVČ, která je dodavatelem komplexního energetického servisu, garantuje dvaadvacetiprocentní úspory současných nákladů,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro investice Ivan Strachoň.

Zatím se pardubické firmě daří limity na moravskoslezsku plnit. Za rok by měl totiž kraj díky ní ušetřit dvaadvacet milionů korun. S dosavadními úsporami přes třináct milionů korun za půl roku tak dokonce krajská pokladna ušetřila více, než radní původně plánovali. Období nejintenzivnějšího topení i svícení je však zatím ještě přede dveřmi.

Úspor nedosahují firmy zabývající se energetickým managementem tím, že by topily a svítily méně, a lidé by se pak klepali v kancelářích zimou a neviděli na práci. Zaměřují se na modernizaci a regulaci topných soustav a v budovách, které spravují, instalují úsporné osvětlení a například i spořiče vody.

Garance na deset let

EVČ přitom poskytuje Moravskoslezskému kraji smluvní záruky, že po dobu deseti let dosáhne minimálně garantovaných úspor energie, ze kterých bude kraj splácet veškeré náklady na úsporná opatření. „V případě, že by částka za ušetřenou energii nedosáhla této úspory, dodavatelská společnost rozdíl Moravskoslezskému kraji doplatí,“ upřesnil náměstek hejtmana Ivan Strachoň.

Energetické úspory metodou EPC pracují na dvojím principu. Základem jsou investice do energetické účinnosti konkrétního systému nebo spotřebiče. Po jejich provedení dochází ke snížení spotřeby energie na vytápění objektů, snížení spotřeby elektrické energie a vody. Vyšší hospodárnost přináší také promyšlený způsob obsluhy energetického systému a chování jeho uživatelů.

„Princip spočívá v tom, že zjistíme současný stav využívání energií – jaký je způsob vytápění, jestli je tam dálkové topení, lokální nebo elektrické, zda je to stará budova, či zda bylo provedeno zateplení a další. Na základě těchto informací dodavatelská společnost navrhne opatření, která jsou pro daný objekt nejvhodnější, a také je zrealizuje,“ vysvětlil námětek hejtmana Ivan Strachoň.

Například ve škole v Kopřivnici se ukázalo dálkové topení jako neefektivní, docházelo tam ke ztrátám, proto firma navrhla výměnu za dvě plynové kotelny – tedy lokální vytápění s vlastním kotlem – a naladila tepelnou soustavu tak, aby odpovídala potřebám žáků a učitelů, aby tam nebyla zima ani přetopeno a chovali se ekonomicky. „Zároveň byl vybudován centrální dispečink, který sleduje provoz celé tepelné soustavy. Dají se tak velmi snadno zjistit eventuální havárie a okamžitě je řešit,“ dodal Strachoň.