Domů Dění v regionech Pod dohledem:...

Pod dohledem: do ulic se stěhuje stále víc kamer

0
kamerový systém
Radnice investují do větších a modernějších kamerových systémů v ulicích měst. Kromě bezpečnosti ale přinášejí také obavy o soukromí občanů. Samy příliš vidět nejsou, zato vidí skoro všechno. I v městech u nás jsou stále běžnějším jevem kamerové systémy monitorující dění ve veřejném prostoru. Kromě zvýšení bezpečnosti však také znamenají zásah do soukromí obyvatel měst. Za nenahraditelného pomocníka v boji se zločinem je považují policisté. Městští strážníci v Brně vidí záznamy ze tří set kamer po celém městě. „Mají silný preventivní účinek, ovšem vyčíslit kolik přestupků a trestných činů se díky nim nestalo, není možné,“ přiznal strážník Preventivně informačního oddělení Pavel Šoba. V nejlidnatějším moravském městě vloni přibyla desátka kamer, které byly umístěny do nejrizikovějších lokalit. „Zásluhou rozsáhlého pokrytí se daří získávat detailní přehled o aktuální situaci, jemuž se pak může podle potřeby přizpůsobovat pohyb a činnost hlídek,“ pochvaloval si Šoba.

Vyšší rozlišení – méně kamer

Jenže pokrytí kamerami má i své kritiky, kteří upozorňují na zasahování do soukromí obyvatel. Se stále modernější technikou se ale mění způsob jak objektivy v prostoru pracují. „Dnes už nás nemusí zajímat počet kamer. Ty moderní mají takové rozlišení, že vám stačí jedna na celé náměstí a přiblížíte si tvář kohokoliv, kdo se tam pohybuje. Dopad do soukromí je pak větší, než když máte na náměstí deset kamer s nižším rozlišením,“ upozornil právník Jan Vobořil z nevládní nezisková organizace na ochranu lidských práv Iuridicum Remedium, která se často zabývá problematikou ochrany soukromí. Vyhlášuje také vítěze soutěže o největšího slídila roku pod názvem Big brother award, tedy Cenu Velkého Bratra. Narážka na slavný Orwellův román 1984 a tamní všeobecná kontrola občanů je podle Vobořila na místě. Znvou kvůli stále dokonalejší technice. „Za nebezpečný považuji stávající trend, kdy lidskou obsluhu kamer budou nahrazovat různé systémy automatizovaného rozpoznávání. Někde to příliš zavání velkým bratrem – napříkald rozpoznávání espézetek nebo tváří. Jedním tlačítkem si můžete vyhledat konkrétní osoby.  To už je pak zásadní posun přínosů i rizik takového sledování,“ doplnil Vobořil. A jak na přítomnost kamer reagují občané? V podstatě nijak. „Na většinu lidí to žádný vliv nemá, takzvaný běžný občan to neřeší,“ prohlásil vedoucí Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Zdeněk Vybíral. Počet kamer a jejich pokrytí tak bude dál růst. Rozšíření sysému plánují ve Veselí nad Moravou, Pardubicích nebo třeba v ostravské Porubě. Nedaleko odtamtud v Klimkovicích. „Měli jsme za půl roku snad dvacet vloupání do rodinných domů. Na dva roky jsme si pronajali deset kamer, které jsou zaměřené na výjezdy z města, ne na lidi. Nezaznamenali jsme žádné negativní ohlasy. Chceme, aby kamery zajistily bezpečnost, ale zároveň repsektovaly soukromí,“ uvedl místostarosta slezského lázeňského města Jakub Onucka. Kamery si na občany nedohlédnou jen ve městech. Nově jsou třeba na části dálnice D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou.  

Nejvýraznější pozitiva nasazení kamerového systému:

•              zřejmý psychologický efekt – viditelné umístění kamerového systému stimuluje chování osob •              umožňuje bezprostřední reakci při narušení bezpečnosti a veřejného pořádku •              napomáhá koordinaci při nasazení složek IZS •              sleduje závadové jednání osob •              šetří síly a prostředky zejména při pochůzkových hlídkách •              přispívají k vytvoření pocitu bezpečí občanů •              napomáhají ke zvýšení ochrany majetku.