Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj má jasno v tom, kam poputuje sto miliard z Evropské unie

0
dotace

Doprava, životní prostředí, sociální a zdravotní služby, vzdělávání nebo podpora výzkumu, inovací a podnikání či kultury. To jsou oblasti, kde budou na severu Moravy v příštích několika letech nejvíce potřebné evropské dotace. Shodli se na tom zástupci Moravskoslezského kraje, měst a obcí, akademiků i podnikatelů a neziskových organizací.

Na severu Moravy mají plán, jak naložit se sto miliardami korun z evropských dotací. Schválila jej Regionální stálá konference Moravskoslezského kraje. Má zajistit, aby peníze putovaly skutečně tam, kde jsou potřeba.

„Současná verze regionálního akčního plánu odráží priority a potřeby našeho kraje, a bude tak pro řídící orgány významným podkladem pro přípravu a zacílení výzev na aktivity, které je nezbytné v našem kraji podpořit, ať už evropských či národních zdrojů,“ popsal další využití plánu hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Peněz bude méně

Novák doufá, že plán poslouží také jako argument při vyjednávání s ministerstvy o podmínkách přísunu evropských peněz i dotací z národních programů. „Snažíme se vyjednat našemu regionu takové podmínky, aby většina potřebných a zajímavých záměrů regionu mohla být v budoucnu finančně uspokojena,“ podotkl Novák s tím, že i přesto bude peněz mnohem méně než v minulém programovacím období.

Na severu Moravy mají ale se získáváním evropských dotací rozsáhlé zkušenosti. V počtu podaných žádostí i čerpaných peněz patří Moravskoslezský kraj k jedněm z nejaktivnějších v Česku.

„V programovacím období 2007 až 2013 jsme díky tomu podpořili řadu užitečných projektů, od vybavení a úsporných energetických opatření ve školách, přes vzdělávání v technických dovednostech žáků, rekonstrukce sportovišť, transformaci sociálních služeb až po například modernizaci ostravských Svinovských mostů a dalších komunikací,“ vypočetl Novák. Zejména na rekonstrukce silnic II. a II. třídy včetně mostů přitekly do kraje miliardy korun.

I na období 2014 až 2020 by měl být kraj připraven. „Přispějeme k vytváření atraktivních životních podmínek a kvalitních veřejných služeb pro obyvatele i podnikatelské subjekty,“ přiblížil náměstek hejtmana pro evropské fondy, operační programy a regionální rozvoj Martin Sikora.

Kotlíkové dotace pokračují

Na podpoře severu Moravy kraj spolupracuje i s jednotlivými ministerstvy. Pokračovat tak budou například takzvané kotlíkové dotace, přes které mohou zájemci získat příspěvek na výměnu starého kotle za nový ekologicky.

„Domácnosti o ně mají stále obrovský zájem. Výměna jednoho kotle znamená úsporu prachu v objemu až sto kilogramů ročně,“ uvedl Novák. Každá koruna investovaná do výměn kotlů v domácnostech je podle něj navíc pětkrát efektivnější, než u průmyslové investice na zlepšení kvality vzduchu.