Domů Dění v regionech EU dá téměř p...

EU dá téměř půl miliardy na lepší silnice, centrum hasičů a projekty obcí na Moravskoslezsku

elektronická evidence tržeb

Opravy silnic, nové letištní výjezdové centrum hasičů a záchranářů a odstranění patnácti brownfieldů. To jsou ty největší z balíku projektů, kterým dnes schválili dotaci z evropských fondů radní Regionální rady Moravskoslezsko. Celkem na ně EU přispěje 476 milionů korun. Mezi schválené projekty se zařadily i plánované akce obcí a měst. Ve Frýdku-Místku tak například vyroste nové baseballové hřiště a v Karviné prohlédne okolí kina Centrum.

„Největší investicí z aktuálně schválených projektů je výstavba integrovaného výjezdového centra na ostravském letišti. Nové zázemí pro hasiče a záchranáře zvýší bezpečnost provozu nejen na letišti, ale i v okolních obcích,“ popsala ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová s tím, že dotace na projekt je 190 milionů korun.

Za dalších 163 milionů korun se dočkají modernizace čtyři úseky silnic v Moravskoslezském kraji. „Mezi nimi například silnici z Rychvaldu do Orlové nebo Těšínská ulice v Ostravě od Slívovy po Fryštátskou ulici,“ doplnila Dostálová.

Zrevitalizované brownfieldy i nové hřiště

S pomocí evropských peněz se promění i 15 nevyužívaných a chátrajících staveb. Na přeměnu brownfieldů přispěje EU 82 milionů korun. Největším projektem je demolice budov v areálu nemocnice v Bruntálu, podpořená sedmnáctimilionovou dotací. Od roku 2007 podpořila Evropská unie na Moravskoslezsku revitalizaci téměř čtyřiceti brounfieldů více než dvěma sty milionů korun.

Finanční injekci z evropských fondů přiklepla Regionální rada Moravskoslezsko i projektům měst a obcí. Baseballové hřiště ve Frýdku-Místku si vyžádá dotaci 16,5 milionů korun. Na obnovu okolí kina Centrum v Karviné půjde z EU přes 23,5 milionů korun. Oba projekty jsou součástí integrovaného plánu rozvoje zmíněných měst.

„Podmínkou pro získání dotace je ukončení všech aktuálně podpořených projektů do konce roku 2015,“ napověděla Dostálová, kdy mají být stavby hotové.

Regionální rada Moravskoslezsko podpořila od roku 2007 přes 950 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownifieldů. K dispozici k tomu měla přibližně 20 miliard korun z evropských fondů. Za uskutečněné projekty a jejich části doposud proplatila příjemcům 13 miliard korun.