Domů Dění v regionech Hejtmani chtě...

Hejtmani chtějí na opravy krajských silnic peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury

Silnice kraj

Na opravy silnic ve správě krajů by měl stát přispívat penězi ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), taková je alespoň představa českých hejtmanů, kterou představili na společném jednání ministru dopravy Antonínu Prachařovi. Podle předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška je to po několika letech poprvé, kdy je vláda na tento krok připravena.

„Máme vytipovány silnice, které jsou v havarijním stavu, a to včetně mostů. Tento přehled jsme již předali jak zástupcům SFDI, tak hospodářskému výboru poslanecké sněmovny. A s panem ministrem jsme se dnes dohodli na konkrétním postupu,“ konstatoval Hašek.

Ministr dopravy hejtmanům také potvrdil, že se mu spolu s ministrem financí podařilo dohodnout takzvanou inflační doložku k dotaci, kterou stát krajům dává na dopravní obslužnost. „Jedná se řádově o částku 60 milionů. Letos byla tato částka uhrazena z rozpočtové rezervy,“ vysvětlil ministr Prachař s tím, že pro příští rok je již naplno součástí dané rozpočtové kapitoly.

Údržba silnic a veřejné zakázky

Řeč došla i na zimní údržbu komunikací, které jsou státu, ale na území jednotlivých krajů dosud údržbu prováděly krajské Správy a údržby silnic. Do budoucna mají být možné i víceleté smlouvy. „Chtěli bychom i s ohledem na krizovou připravenost a nutnost krajů reagovat v krizových situacích, aby správa komunikací byla bezproblémová, transparentní a budeme rádi, když se na ni do budoucna budou podílet také krajské Správy a údržby silnic,“ konstatoval Michal Hašek.

Hejtmani také podporují vládní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. „Jde o to, aby zadávání veřejných zakázek respektovalo unijní pravidla a zároveň, aby tento zákon reálně umožňoval investovat veřejné peníze a tyto investice realizovat,“ řekl Michal Hašek.