Domů Dění v regionech Hodonínští ra...

Hodonínští radní dostali „padáka“. Byli pomalí

Třetí zasedání zastupitelstva města Hodonín přineslo nečekanou změnu. Hned při schvalování programu navrhnul radní Vítězslav Krabička (Změna) změnu programu, a to odvolání stávajících a volbu nových místostarostů a některých členů zastupitelstva.

Zastupitelstvo rozhodlo o odvolání místostarostů Igora Taptiče (Nezávislí) a Ladislava Ambrozka (KDU – ČSL) a čtyř členů rady města – Evy Dřímalová, Milana Třeštíka (oba Nezávislí), Petra Srnce (TOP 09) a pana Kubrického (Změna). Vzhledem k tomu, že městskou koalici již netvořilo více než 16 zastupitelů, a s ohledem na uzavření nové koaliční smlouvy, navrhnul Vítězslav Krabička změnu programu třetího zasedání města Hodonín.

Impulsem k výměně místostarostů a členů rady byla, podle vyjádření dnes již odvolané Evy Dřímalové, pomalá práce dosavadního vedení města. Žádný konkrétní důvod ovšem uveden nebyl. „Pokud došlo k odvolání kvůli údajné pomalé práci, měl v první řadě odstoupit starosta. Ten však na svém postu zůstal,“ uvedla Dřímalová.

Všechny plánované změny měly být podle Dřímalové projednávány teprve v únoru a březnu. Odvolání uzavřela bývalá členka rady s tím, že se vedení města chtějí ujmout lidé, kterým se nejedná o nic jiného, než se podílet na neomezeném čerpání prostředků z rozpočtu města.

Zklamaný Ambrozek S podobným prohlášením za zastupitele klubů KDU-ČSL a TOP 09 přišel i Ladislav Ambrozek. „Nezavdali jsme jedinou příčinu k rozpadu stávající koalice,“ upozornil Ambrozek. Programové priority jednotlivých stran měly být v rámci koalice diskutovány v měsících únoru a březnu při projednávání plánu investic a zejména v připravovaném programovém prohlášení rady města.

Základní shoda všech koaličních partnerů byla podle slov Ladislava Ambrozka i v tom, že bude zpracována koncepce podpory sportu, koncepce využití volného času dětí a mládeže a zásady financování sociálních služeb. Dále pak, že bude posílena transparentnost veřejných zakázek a komunikace s veřejností. „Proto jsou kroky některých zastupitelů z řad koaličních partnerů překvapivé, unáhlené a neodpovídající skutečnosti“, uzavírá Ambrozek.

Prohlášení Nezávislých, KDU-ČSL a TOP 09 nezůstala bez odezvy. Vítězslav Krabička argumentoval, že občané v komunálních volbách v říjnu 2010 vyslovili jasně názor, že chtějí opravdu nějakou změnu. „Situace na radnici, která byla po dobu dvou měsíců, tuto změnu v žádném případě neskýtala, ba naopak, například situace v ZOO nebyla řešena, ačkoliv po tom občané volali. Občané chtějí, aby byl úřad otevřený občanům, byla transparentní výběrová řízení či srozumitelný rozpočet. Takovéto změny se bohužel nikdo nedočká, proto jsem podal návrh na odvolání,“ vysvětluje Krabička.

Novou koalici tvoří ČSSD, KSČM, Změna a Ivo Knápek (nezařazen – původně Nezávislí). Novými místostarosty byli zvoleni Jaromír Hýbner (Změna) a Roman Sedlačík (ČSSD). Do městské rady usednou nově Ivo Knápek (Nezařazen), Vítězslav Krabička (Změna), Martina Milerová, Ján Lahvička a Jiří Pěnčík (všichni KSČM).