Domů Dění v regionech Hradec Králov...

Hradec Králové chce svou první cyklověž postavit v podzemí

0

První městem financovaná cyklověž sloužící pro bezpečné uložení jízdních kol by měla být ukryta v podzemí. Finanční prostředky ve výši osmnácti milionů korun, které by měly tuto investici plánovanou v lokalitě Riegrova náměstí pokrýt, pro tento účel vyčlenili městští radní, s konečnou platností o nich bude rozhodovat 27. září ještě zastupitelstvo.

Další možnost bezpečného uschování jízdních kol by mohli Hradečané i mimohradečtí cyklisté využít už možná za dva roky. „Nový parkovací dům pro kola chceme umístit na městských pozemcích na Riegrově náměstí do těsnější blízkosti budovy vlakového nádraží, aby byla cyklistům více po ruce. Jedná o lokalitu, kde je na malém prostoru velká frekvence lidí a další stavby. I z pohledu architektonického nepřípustné, jedinou možností je umístit takzvanou cyklověž do podzemí. Nadzemní nízká část cyklodomu, která by měla být svými rozměry nepatrná, by sloužila pro příjem a výdej jízdních kol. Pod ní by se kola uschovala v podzemním prostoru,“ prozrazuje plány radnice Jindřich Vedlich, náměstek primátora zodpovědný za rozvoj města.

Místo parkovacích domů

Město hodlá na tento ojedinělý projekt v odhadované výši osmnácti milionů korun použít finanční prostředky, které byly původně určeny pro výstavbu parkovacích domů v lokalitě nemocnice a Univerzity Hradec Králové. O vyčlenění finančních prostředků a o záměru budou ještě rozhodovat 27. září zastupitelé. Pokud bude v navržené podobě projekt schválen i zastupitelstvem, teprve pak město vypíše veřejnou zakázku na dodavatele kompletního zařízení včetně stavebních prací a projektové dokumentace.

Nadzemní cyklověže, které se již na území města nacházejí, jsou investicemi čistě soukromými. Město spolupracovalo se soukromým investorem pouze při výstavbě vůbec první parkovací věže na kola poblíž hotelu Černigov.

Čtěte také: Cyklodomy: k Hradci Králové a Přerovu se připojí Břeclav