Domů Dění v regionech Hudba a víno ...

Hudba a víno tentokrát připraví hudební souboje

0

Druhý ročník koncertu z cyklu Hudba a víno pořádá SNIP & CO ve spolupráci s Českou filharmonií, letos s podtitulem „Hudební souboje“. Uskuteční se v pátek 23. září na zámku Valtice. Hudební souboje byly atraktivní kulturní událostí hlavně v 19. století. Obvykle se sešli dva proslulí hudebníci, kteří se spolu utkali podobně jako sportovci při závodech. Hudební souboje byly přitažlivé především pro diváky. Nebylo příliš podstatné, kdo v nich nakonec zvítězí. Účastnili se jich i takové osobnosti jako Ludwig van Beethoven nebo Ferenc Liszt.

Program valtického koncertu svede dohromady dva z nejlepších českých pianistů, Ivo Kahánka a Igora Ardaševa. Spolu s nimi se představí i dva špičkové hudební týmy, které tvoří přední hráči České filharmonie a Čajkovského orchestru v Moskvě. „Posluchači se mohou těšit na mimořádně pestrý výběr soutěžních disciplín. Umělci vystoupí samostatně, ale oba klavíristé zahrají také společně. Každé smyčcové kvarteto zahraje s jedním z klavíristů a nakonec se umělecké skupiny z Prahy a Moskvy spojí do jednoho tělesa,“ uvedl k dramaturgii valtického hudebního souboje generální ředitel České filharmonie, hlavní dramaturg a také moderátor večera David Mareček.

Čajkovskij i Smetana

Na koncertě zazní skladby Petra Iljiče Čajkovského, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. „Publiku se rovněž představí nejnovější model českého výrobce klavírů Petrof,“ doplnil ke koncertu David Mareček.

Unikátem koncertního cyklu Hudba a víno je propojení uměleckého zážitku s nejlepším moravským vínem přímo v průběhu koncertu v historickém prostředí valtického zámku. Během každého hudebního bloku proběhne degustace – „duel“ vín z vinařství Vinselekt Michlovský Rakvice a Malý vinař Velké Bílovice. Budou exkluzivně vybrané a snoubené s jednotlivými částmi koncertního repertoáru. Pro posluchače bude připraveno pět vzorků vín včetně luxusních cuvée 1+1. Ty jsou společným projektem obou zúčastněných vinařství.

Průvodci večera budou ředitel České filharmonie David Mareček společně s vinaři Milošem Michlovským z Rakvic a Františkem Mádlem z Velkých Bílovic.