Domů Dění v regionech Investoři v M...

Investoři v Moravskoslezském kraji konečně nemusí kličkovat mezi dvěma databázemi brownfields

0
brownfields

Kdo měl zájem o rozvoj některého z brownfields v Moravskoslezském kraji, musel až doteď nahlížet takříkajíc na střídačku do dvou databází. Jednu provozuje agentura CzechInvest (nacházející se na adrese www.brownfieldy.cz) a druhá je přímo krajská (www.invest-msr.com). Každá přitom prezentovala jiné lokality. To se ale nyní změnilo a obě databáze už obsahuji jednotné informace.

„Dosavadní stav, kdy existovaly dvě databáze brownfields s různými brownfieldy, nebyl pro případné zájemce o tyto podnikatelské lokality ideální,“ uznala ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková, která provozuje stránky pro investory s krajskou databází využitelných areálů.

Díky sjednocení by teď měli mít investoři lepší přehled o brownfields nacházejících se v Moravskoslezském kraji. A to i přesto, že zatím není stoprocentní. „Některé lokality nejsou v databázi provozované CzechInvestem ještě viditelné, protože někteří majitelé brownfieldů doposud neposkytli potřebný souhlas se zveřejněním, který je v případě soukromého vlastnictví nezbytný,“ vysvětlila Chovanioková. I tak je podle ní zajištěna průběžná aktuálnost a převážná jednotnost obou databází.

K dnešku 103 brownfields

Databáze brownfields Moravskoslezského kraje obsahuje v současnosti 103 brownfields a je postupně rozšiřována. Jen v letošním roce do ní přibylo 35 nových lokalit. Jsou to například nevyužívané budovy a pozemky v areálu Tatry v Kopřivnici, bývalá pila na Ostravici, areál Marburgu v Bruntále, bývalá sýpka v Přiboře nebo Západní zóna v Bruntále.

Nové brownfields se do databáze dostávají také přes různé projekty Agentury pro regionální rozvoj v oblasti podpory regenerace brownfieldů, jako jsou například pasportizace brownfields, Brownfield Tripy a další drobné aktivity.