Domů Dění v regionech Jihlava: Nejd...

Jihlava: Nejdřív hádky, potom vodovod

Rozhádaní starostové na Jihlavsku uzavřeli mír. Válku vedli o kontroverzní projekt modernizace kanalizace a vodovodu v Jihlavě. Minulý týden se ale nakonec rozhodli stavbu posvětit. Jihlava tak může už od června stavět.

Jihlavsko – A jak ke konfliktu vlastně došlo? Jihlava chtěla původně staré potrubí rekonstruovat ještě s dalšími členy Svazu vodáren a kanalizací Jihlavsko (SVaK) – Dobronín a Telč. Kvůli byrokratickým průtahům si ale nakonec obě obce z projektu vystoupily a začaly si peníze na novou infrastrukturu shánět samy. Jihlava tak zůstala sama s rozpracovaným projektem za více než půl miliardy korun. Šance na získání téměř 250 milionové dotace byla tehdy velmi malá. Tomu, aby totiž mohla kopnout do země, potřebovala souhlas oficiálního investora: SVaK Jihlavsko. 32 členských obcí se ale bálo, že případné riziko odnesou i ony. Memorandum, které tehdy Jihlava předložila, někteří starostové označili za mnichovský diktát.

„Nakonec jsme se dohodli. Svazek bude investorem projektu. Budeme sice oficiálním nositelem, ale financovat to bude celé Jihlava. Na posledním jednání jsme získali více informací, které nás přesvědčily, že členům Svazku riziko nehrozí,“ potvrdil předseda SVaK Jihlavsko Jiří Vlach. Ten je zároveň i starostou Dobronína.

Jedním z argumentů, proč se pouštět do tak nákladné stavby byl i fakt, že Evropská komise prodloužila termín uznatelnosti nákladů o rok. „Bez toho bychom projekt vůbec nemohli realizovat. Jen doba pro výstavbu asi 14 až 17 měsíců,“ uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Jihlava se tak dočká nejen nového potrubí. Kvůli rozšíření stok bude mít i šanci na větší rozvoj.