Domů Dění v regionech Jihomoravský ...

Jihomoravský kraj a Brno budou na výstavě Expo lákat na technologie i folklór

0
Expo

Jako první z českých regionů se na světové výstavě Expo 2015 v Miláně představí Jihomoravský kraj a Brno. Nevsadí ale jen na tradiční vinařskou notu. Leitmotivem společné prezentace, která potrvá od 17. do 31. května, bude genetika. Jako dárek si z ní návštěvníci odnesou i pytlík hrášku z jižní Moravy.

„V letošním roce si připomínáme 150 let od přednesení slavných přednášek ,Otce genetikyʹ Gregora Johanna Mendela, v nichž poprvé prezentoval výsledky svého výzkumu na hrachu a dalších rostlinách,“ přiblížil téma jihomoravské a brněnské expozice ředitel Mendelova muzea v Brně Ondřej Dostál.

Genetika hravě

Návštěvníci, kteří zavítají do pavilonu České republiky mezi 17. a 31. květnem, tak zjistí o genetice víc například prostřednictvím dotykových panelů. Čeká je i malý dárek. Pytlík semen jihomoravského hrachu.

Nezůstane ale jen u hrášku, dojde i na tvrdší vědu. Jižní Morava a Brno se tak pochlubí mimo jiné elektronovou mikroskopií a technologiemi pro úspory a čištění vody. Virtuální mikrosvět se zde setká s reálným makrosvětem. Zaujme například i bioreaktor pro pěstování řas a sinic, které lze využít k výrobě potravin, léků nebo čištění vzduchu a odpadních vod.

Centrum inovací

„Jedním z pilířů účasti České republiky na Expu 2015 je aplikace nejnovějších vědeckých objevů a pokročilých technologií s environmentálním dosahem. Jihomoravský kraj jako centrum vědy a inovací má v tomto směru čím zaujmout,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Kraj se tak nepředstaví na Expu jen jako turisticky zajímavá lokalita a tradiční vinařský region, ale především jako místo, které se drží na evropské špici v inovacích – od nanotechnologií až po hi-tech a softwarové aplikace.

Podobným směrem se vydá i středoevropské „Silicon Valley“ Brno. „Účast města Brna na výstavě Expo v Miláně považuji za stěžejní. V rámci České republiky má již Brno jako město veletrhů, ale zejména univerzit, vědy a výzkumu pevné místo, což dokazují četné projekty a výstavby vědeckých center,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál.

Brno osloví i businessmany

Při prezentaci města se setkají i přední evropští podnikatelé a lidi z businessu. „Představíme jim moderní Brno a jeho rozvoj a nabídneme jej jako možnost k dalšímu podnikání a rozvíjení mezinárodní spolupráce,“ doplnil Vokřál.

Expo 2015 v Miláně je v pořadí už třetí světovou výstavou průmyslu a kultury, kde se jižní Morava prezentuje. Na hlavní město Lombardie přišla řada po Expu 2005 v Aiči a Expu 2010 v Šanghaji. „Jsem rád, že se jižní Morava představí právě v Lombardii – připomínám, že tento region je partnerským regionem kraje již 15 let. Využijeme tedy cesty na Expo k jednání s našimi italskými partnery – máme hodně společných témat v oblasti turistiky, cestovního ruchu, kultury, ale také vinařství a vinohradnictví,“ konstatoval hejtman Michal Hašek

Ústředním motto letošního Expa je „Potraviny pro planetu, energie pro život“. České kraje budou mít k dispozici část prvního patra pavilonu České republiky nazvanou „Země fantazie.“ Autorem expozice je architekti ze studia Chybik+Kristof Associated Architecst, které stojí i za vítězným návrhem celého pavilonu. Ten se inspiroval mimo jiné i ve funkcionalistickém pojetí vily Tugendhat.