Domů Dění v regionech Jihomoravský ...

Jihomoravský kraj zná svého podnikatele roku 2012

0

Společnost Ernst & Young pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem dnes vyhlásila jméno vítěze soutěže Podnikatel roku 2012 Jihomoravského kraje. Stal se jím Pavel Sobotka ze společnosti Frentech Aerospace s.r.o., který tuto středu také převzal trofej z rukou hejtmana kraje Michala Haška. V Jihomoravském kraji byl regionální vítěz vyhlášen již poosmé, loni zvítězil Jaroslav Klíma z firmy Tescan.

„Vítězství je pro mě překvapením a ctí. Zároveň mě jako člověka vede k ohlédnutí zpět a k zamyšlení se nad historií. Uvědomil jsem si, že podnikání je hlavně o skromnosti, poctivosti a odpovědnosti. Ocenění má pro mě a všechny kolegy z firmy velkou hodnotu a věřím, že z něj všichni naši zaměstnanci budou mít stejnou radost jako já,“ podělil se o své bezprostřední dojmy vítěz Pavel Sobotka.

O vítězství Pavla Sobotky rozhodla nezávislá porota, které předsedal Jannis Samaras ze společnosti KOFOLA, držitel titulu Podnikatel roku 2011.

„Prostřednictvím soutěže chceme nejen oceňovat úspěšné podnikatele, ale zejména podporovat rozvoj podnikání v naší republice. Jihomoravský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v rámci soutěže Podnikatel roku – vzešli odsud již tři národní vítězové i několik vítězů kategorie Technologický podnikatel roku, což svědčí o šikovnosti a píli podnikatelů z tohoto regionu,“ řekla Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.

„Soutěž Podnikatel roku považuje Jihomoravský kraj za prestižní a důvěryhodnou akci. To byl důvod, proč jsem jí udělil svoji záštitu. Za každým nominovaným se totiž skrývá zajímavý podnikatelský příběh, ochota vzít na sebe riziko, síla tvořit hodnoty a také schopnost dát práci dalším lidem. Pro mne je tato soutěž nadějí, že i v současné nelehké ekonomické situaci existují úspěšní podnikatelé. Jihomoravský kraj podle svých možností vytváří především podmínky těm, kdo s podnikáním začínají. Ať již dotacemi pro začínající živnostníky nebo budováním podnikatelských inkubátorů pro nové firmy využívající inovační technologie,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra (JIC), které je spoluorganizátorem akce v Jihomoravském kraji, uvedl: „Právě příběhy úspěšných podnikatelů jako je Pavel Sobotka nám v práci se začínajícími firmami významně pomáhají. Jsou totiž velkou inspirací a vzorem pro mladé podnikatele, kteří s naší podporou realizují své sny o vlastním byznysu. A Frentech Aerospace je právě tím typem firmy, kterých chceme Jihomoravskému kraji přinést co nejvíce – technologicky vyspělá a inovativní společnost s globálním úspěchem. Zviditelnění takových pozitivních příkladů prostřednictvím soutěže Podnikatel roku pak pomáhá pozvednout prestiž podnikatelů a podnikání obecně a jsem rád, že se na tom JIC jako partner může podílet.“

Jméno držitele titulu Ernst & Young Podnikatel roku 2012 České republiky bude, spolu s vítězi v dalších kategoriích, vyhlášeno 13. února 2013. Nejvíce „želízek v ohni“ na celostátní titul má Praha, následují Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2013 v Monte Carlu.

Porota se při rozhodování řídila mezinárodně platnými pravidly. Mezi hlavní kriteria hodnocení patří strategická orientace, globální dosah a samozřejmě finanční výsledky podniku, které jsou jasným ukazatelem zdraví a růstu firmy. Proces hodnocení je komplexní a zohledňuje kromě ekonomických dat také osobnost soutěžícího a jeho podnikatelský příběh. Porotci se mimo jiné zaměřují i na podnikatelského ducha nominovaného, jeho čestnost a poctivost či mimopodnikatelské aktivity ve společnosti nebo regionu.