Domů Dění v regionech Jihomoravští ...

Jihomoravští radní si prověří smluvní vztah kraje a Letiště Brno. Audity čekají i další společnosti

0

Jihomoravští radní si chtějí prověřit smlouvy mezi krajem a společností Letiště Brno. Podle slov hejtmana Michala Haška tak kraj reaguje na určité spekulace, které se týkají právě brněnského letiště. Ty se už dříve objevily například ohledně nejasné majetkové struktury Letiště Brno nebo ve spojitosti s údajným chaosem ve smlouvách o pronájmu, které společnost s krajem má.

„Rád bych v této souvislosti sdělil, že jsme obdrželi stanovisko Nejvyššího kontrolního úřadu ČR, a v něm se jasně konstatuje, že Letiště Brno ani Jihomoravský kraj nebyly a nejsou předmětem žádné kontrolní akce a nejsou ani posuzovány smlouvy mezi krajem a soukromými subjekty,“ sdělil na včerejším brífinku po jednání krajské rady jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Radní ale plánují spustit vlastní audit smluvního vztahu mezi Jihomoravským krajem a Letištěm Brno. Doufají, že tak získají lepší přehled o aktuálním stavu plnění těchto smluv. „Cílem auditu je zmapovat plnění smluvních podmínek a eventuálně posílit kontrolní roli Jihomoravského kraje, který je od roku 2004 na základě speciálního zákona vlastníkem regionálního letiště v Brně,“ dodal Hašek.

Nejen Letiště Brno

Auditoři se ale nezaměří jen na brněnské letiště. Rada rozhodla, že kontrolou projdou také další významné společnosti ve vlastnicví kraje. „Nacházíme se v polovině funkčního období a chceme průběžně skládat účty veřejnosti a ubezpečit ji, že kraj je dobrý hospodář,“ zdůvodnil rozhodnutí radních Michal Hašek.

Na návštěvu kontrolorů by se tak měly připravit například společnosti CEJIZA (Centrální jihomoravský zadavatel), Thermal Pasohlávky, Jihomoravské inovační centrum a Jihomoravské centrum mezinárodní mobility. Radní také rozhodli o auditu dvou velkých projektů financovaných z EU, a to projektu Moravian Science Centre Brno a rekonstrukce Löw-Beerovy vily.

Audity jsou důležité také proto, abychom neztratili ani euro z evropských dotací, které bude kontrolováno. V otázce šetření energiemi je důležité, abychom při auditu zjistili, jaké kroky se nám podařily a jaké můžeme udělat dále,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Juránek. Audity budou trvat několik měsíců a s jejich výsledky seznámí kraj veřejnost na jaře příštího roku.