Domů Dění v regionech Jižní Morava ...

Jižní Morava si může v příštích pěti letech sáhnout na více než patnáct miliard z fondů EU

0
dotace

Pro jižní Moravu je ve fondech Evropské unie připraveno přibližně šestnáct miliard korun. Nejvíce peněz má jít do dopravy. Téměř osm miliard například čeká na obnovu vozového parku na regionální železnici. Více jak čtyři miliardy korun poputují na opravy a rozšiřování sítě krajských silnic.

„Vedle toho by další evropské peníze měly směřovat do oblasti životního prostředí – tři čtvrtě miliardy korun na čističky odpadních vod a kanalizace,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Další peníze jsou určeny na nemocnice a sociální služby. V evropských fondech jsou připravené další zdroje i pro školy. „Výčet není vyčerpávající, těch aktivit je mnohem víc,“ doplnil Hašek.

Nejdůležitější ale bude, jestli se na jižní Moravě skutečně podaří všechny dotace vyčerpat. „Jsou to peníze, o které jako hejtman chci, aby kraj zabojoval, ať už bude žadatelem samotný kraj, města a obce či neziskové organizace,“ předestřel Hašek.

Předchozí programové období EU prokázalo, že žadatelé z jižní Moravy jsou velmi aktivní. Dobíhající Regionální operační program (ROP) Jihovýchod, pod který spadá Jihomoravský kraj spolu s Vysočinou, se pravděpodobně podaří vyčerpat do posledního eura.

Dotace z něj budou ale žadatelům k dispozici ještě i letos. Připravené jsou například projekty silnic nebo nákupu tramvají a trolejbusů pro Brno. Další peníze se do ROP Jihovýchod ještě vrátí kvůli situacím, kdy příjemce dotací vysoutěží nižší cenu, nebo kvůli korekcím. V zásobníku na ně čekají projekty až za 2,1 miliardy korun, které mohou čerpat dotace i na poslední chvíli.

Žádné komentáře

Napište komentář