Domů Dění v regionech Kanalizace na...

Kanalizace na Moravě? Investice za dvanáct miliard korun

Už za rok musí mít obce s více jak dvěma tisíci obyvateli postavenou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Do kanalizací a čistíren budou investovat ještě 7,6 miliard korun. Více jak čtyři miliardy potřebuje vedení radnic na nutné opravy.

Morava – 99 obcí na Moravě nebude mít do konce roku 2010 vyhovující kanalizaci nebo čistírny odpadních vod. Do infrastruktury musí přitom investovat ještě 7,6 miliardy korun. V českých regionech je to přitom ještě více než 22 miliard. Obce tak musí splnit podmínku, která platí mezi Evropskou unií a Českou republikou. Přestože odpovědnost za splnění dohod nese stát, obcím hrozí milionové pokuty. Podle ministerstva životního prostředí a vodohospodářů ale praxe nakonec nebude tak tvrdá. „Podle zákona o vodách můžeme uložit sankci až do výše jednoho milionu korun. Budeme postupovat případ od případu. Pokud uvidíme, že obec ani nezačala problém řešit a ohrožuje tak životní prostředí, pak se zřejmě sankci nevyhne. Stále platí, že obce musí mít kanalizaci a čistírnu zprovozněnou a funkční do 31. 12. 2010,“ upozornila mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Zatímco inspektoři mluví jednoznačně, podle ministerstva životního prostředí bude nakonec stát i evropští komisaři tolerantní. Ví totiž, že podmínku nesplní téměř třetina obcí. A ty už dlouhodobě upozorňují na to, že ministerští úředníci nevyslyšeli jejich varování o tom, že vyjednali šibeniční termín. Podle údajů ministerstva zemědělství je na Moravě 71 obcí, které začnou stavět kanalizaci až po roce 2010. Seznam těch, které nemají v ruce ještě žádný potřebný dokument, je ale velmi krátký. Na Moravě je patnáct obcí. A pouze dvě z nich nemají ani metr kanalizace. „Není to naše vina. Na českých úřadech neví levá ruka, co dělá pravá. My už řešíme naši situaci čtrnáct let. Úřady nás ale po tolika letech vrátily zpět na začátek,“ upozornil starosta obce Hať Pavel Kotlář. Právě v Hati na Opavsku nemají ani kanalizaci ani čistírnu odpadních vod. Ve stejné situaci se nachází ještě obec Bánov na Uherskohradišťsku.

Moravské obce, které nesplňují evropské požadavky tak budou ještě potřebovat na výstavbu 7,6 miliard korun. Významné investiční akce mají naplánované i tam, kde mají podle zákona vše v pořádku. Jen na Moravě budou města modernizovat kanalizace za více než čtři miliardy korun. Jen Brno do kanalizační infrastruktury investuje téměř půl miliardy korun. Nové trubky a čistírnu potřebují také v Jihlavě. Jenže právě tam se přípravy na investici desetiletí na několik let zastavily. Městu se totiž nelíbilo, že Svaz vodovodů a kanalizací nedokázal za šest let připravit projekt tak, aby mohl odstartovat. Navíc se vedení města nelíbily praktiky, které gigantickou zakázku provázely. „Od spolufinancování město odstoupilo, ale peníze zůstávají „na svém místě“. Už v roce 2010 chceme opravit Brněnskou ulici v historickém centru města, kde je kanalizace ve špatném stavu. Možnosti získávání dotace jsou zatím otevřeny, budeme čekat na výzvy například ze Státního fondu životního prostředí,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Jihlava má šanci se svým projektem uspět. Státní fond životního prostředí totiž na podobné projekty vyčlení do roku 2013 více než 27 miliard korun. Tedy podobnou částku jako rozdělilo doposud. Výzvy vypíše je na prioritních osách 1.1, 1.2 a 1.3. „Další výzva na aglomerace nad 2000 ekvivalentních obyvatel je plánována na duben – květen příštího roku,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Další peníze uvolňuje ministerstvo zemědělství. To od roku 2006 rozdělilo 5,3 miliard korun. Jeho štědrost ale v příštích letech už nebude tak velká jako v minulosti. „Zbývající dotační prostředky na dofinancování dobíhajících akcí jsou ve výši 254,678 milionů korun z úvěrových prostředků od Evropské investiční banky a 50 milionů korun ze státního rozpočtu na rok 2010,“ uvedl Ondřej Veselý z odboru komunikace Ministerstva zemědělství.

Obce, které nemají vyřešeno financování a kanalizaci nedokončí do roku 2010

Město Procent ČOV
Hať 0% Ne
Bánov 0% Ne
Dolní Lutyně 26,8% Ano
Dětmarovice 35,2% Ne
Trojanovice 40,7% Ano
Raškovice 50,8% Ano
Libina 62% Ano
Oskava 66,7% Ano
Orlová 70,7% Ano
Ždánice 75% Ano
Hrabětice – Šanov 75% Ano
Vracov 77,8% Ne
Klobouky u Brna 80% Ano
Vítkov 80,2% Ano
Vacenovice 81,8% Ne

Obce, které, mají už vyřízený některý z potřebných dokumentů, ale nemají podanou žádost: Dolní Kounice, Fryčovice – Hukvaldy, Kunčice pod Ondřejníkem, Paskov, Vratimov, Vrbno pod Pradědem, Moravský Beroun, Jaroměřice nad Rokytnou, Huslenky, Strání, Chropyně (nemají ČOV), Zlechov, Šenov – 1, 074 miliardy korun.