Domů Dění v regionech Kanalizace na...

Kanalizace na Třinecku bude. Obce šly do rizika.

Zaplatíme si kanalizaci sami, nebo přispěje i Unie? Takovou otázku si ještě před několika týdny kladli zastupitelé na Třinecku. Teď už mají jasno: Evropská komise prodloužila o rok termín, do kdy je možné kanalizace postavit a zaplatit.

Třinecko – Starostce Třince Věře Palkovské se spí už několik týdnů lépe. Se svými kolegy se totiž pustila do stavby miliardového projektu modernizace kanalizace. Kvůli zpoždění to vypadalo, že zapojené obce nestihnou termín, do kdy Evropská unie proplácí sedmdesát procent nákladů. A ty by pak museli zaplatit z obecní pokladny. Naštěstí podobný problém měly i další evropské regiony. Na Komisi tak vyvinuly společně větší tlak.

„Před dvěma měsíci jsme vyjednali roční odklad. Rozjeté projekty tak musí být postaveny a vyfakturovány do konce roku 2011,“ potvrdil ředitel odboru evropských fondů ministerstva životního prostředí Jan Kříž.

Osm obcí na Třinecku tak může pokračovat v budování kanalizace a čtyř čistíren odpadních vod pro sedmnáct tisíc lidí. „Strašně nám pomohlo, že dochází k posunu. Do konce roku bychom měli mít stavbu hotovou. V roce 2011 uděláme administrativní práci,“ řekla předsedkyně Slezského vodohospodářského svazku Věra Palkovská.

O vybudování téměř sta kilometrů nové kanalizace se svazek přitom snaží už šest let. I s posunutím termínu budou mít obce co dělat, aby všechno dotáhly do zdárného konce. Projekt osmi obcí je totiž posuzovaný jako jeden s názvem Revitalizace řeky Olše. Pokud udělá jedna obec chybu, stáhne sebou i ostatní. Nejde přitom o málo. Projekt stojí téměř miliardu korun. Z evropské kasy má do regionu mířit téměř sedm set milionů korun.

„Původně jsme chtěli vzít jeden tři sta milionový úvěr na celý svazek. Jenže pak jsme zjistili, že je to nereálné. Proto se teď každá obec zvlášť musí zadlužit. Kvůli dopadům hospodářské krize je to teď ještě těžší. Navíc teď ještě musíme znovu řešit některé majetkové změny. Věcná břemena, která jsme vyjednali před šesti lety, někde už neplatí,“ uvedla Palkovská.

Přes všechna rizika se už začalo stavět loni v zimě. Řidiči, kteří ještě před stavbou nadávali na špatné dopravní napojení, teď používají ještě jadrnější slovník. Trpělivostí se proto budou muset obrnit minimálně do konce roku.

Kde budou mít novou kanalizaci?

Mosty u Jablunkova

Jablunkov

Návsí

Bystřice

Vendryně

Třinec

Český Těšín

Těrlicko

Žádné komentáře

Napište komentář