Domů Dění v regionech Karla Šlechto...

Karla Šlechtová: Jihomoravský kraj má velký potenciál

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová navštívila Jihomoravský kraj. Během dopoledního programu se setkala s hejtmanem Jihomoravského kraje Bohumilem Šimkem a členy Rady Jihomoravského kraje. Zúčastnila se také jednání Regionální stálé konference Jihomoravského kraje. Odpoledne pak věnovala prohlídkám obcí Mikulčice a Kozojídky, které v minulosti získaly ocenění v soutěži Vesnice roku (spolupořádané Ministerstvem pro místní rozvoj).

Chválím Jihomoravský kraj za aktivní čerpání národních dotací třeba na domy pro seniory. Ráda jsem slyšela co je potřeba a jak tomu mohu naše národní dotační tituly dále přizpůsobit. Potěšil mne také úspěšný přeshraniční program Rakousko-ČR,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na jednání s hejtmanem Bohumilem Šimkem a členy Rady Jihomoravského kraje.

Rekonstrukce silnic II. a III. třídy

Řeč pochopitelně přišla i na čerpání evropských dotací na rekonstrukce silnic II. a III. třídy z Integrovaného regionálního operačního programu. „Očekávám, že nejen Jihomoravský kraj předloží do konce března kvalitně připravené projekty. Pan hejtman mi přislíbil projekty za 1,5 miliardy korun. Jinak budu muset peníze převést tam, kde je velká poptávka, jako třeba na školky a školy, či Integrovaný záchranný systém,“ říká ministryně Šlechtová.    

Debata se dotkla také novely stavebního zákona a výhod, jaké přinese pro stavebníky. Dále samozřejmě nešlo opomenout územní plán města Brna, kdy město mělo na aktualizaci, či pořízení nového plánu, celých 14 let. Přesto, stejně jako Praha, nestíhá. „Není možné, aby se kvůli několika městům měnil zákon České republiky,“ říká ministryně Šlechtová.

Problematika místních akčních skupin

Hlavním tématem 11. jednání Regionální stálé konference Jihomoravského kraje byla problematika místních akčních skupin (MAS). Některé MAS bohužel opakovaně nejsou schopny zapracovat připomínky Ministerstva pro místní rozvoj. „My všem maskám pomáháme získat peníze z Evropské unie. Nelze jakkoliv přimhouřit oko, protože auditní orgán je zcela nekompromisní. Hrozilo by pak vracení dotací,“ řekla ministryně Šlechtová.  

Celé odpoledne pak ministryně zasvětila návštěvám obcí, jež získaly některé z ocenění soutěže Vesnice roku. V Mikulčicích se setkala se starostou Janem Vlašicem nad diskutovaným projektem z IROP a v Kozojídkách, které v loňském roce obsadily třetí místo, si pak za doprovodu starosty Otakara Březiny prohlédla tuto malebnou vesnici.