Domů Dění v regionech Karviná má Al...

Karviná má Alej roku. Hlavní městskou třídu lemuje stromořadí japonských třešní

0
Alej roku

Z nejkrásnější aleje Česka se mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Karviné. Lidé ji hlasováním vybrali z jednašedesáti nominovaných stromořadí v internetové anketě Alej roku 2014. Karvinská alej získala 1 326 hlasů. Druhou příčku obsadila Platanová alej v jihomoravské Strážnici s 850 hlasy a třetí místo drží Alej v Belgické ulici na pražských Vinohradech se 741 hlasy. Anketu pořádá nevládní organizace Arnika, která v jednotlivých regionech vyhlásí i krajské vítězky.

„Město v oblasti s nejvíce znečištěným ovzduším, obvykle spojované s těžními věžemi a černými haldami, nabízí každé jaro procházku či projížďku alejí třešňových květů. Stromy a zejména jejich souvislé linie jsou v našich městech významným prvkem, který zpříjemňuje prostředí, tlumí hluk a omezuje prašnost. Stromy také zvyšují atraktivitu místa k bydlení a Karviná může být na svých 177 sakur rozhodně pyšná,“ řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy, jejíž je anketa součástí, Marcela Klemensová z Arniky.

Ivan Ďurovič, který karvinskou sakurovou alej nominoval, se zúčastnil ankety už potřetí, v předchozích ročnících ale navrhl jiná stromořadí. „Cítil jsem, že uzrál čas prezentovat i alej z města, ve kterém žiji. Touto alejí chodívám již mnoho let každý den na své pracoviště. Znám alej velmi důvěrně, líbí se mi každý den, a když přijde její nejkrásnější čas na konci dubna, každého potěší. Měl jsem možnost o anketě informovat mnoho lidí a především Karviňáci vzali anketu i alej za svou. Děkuji všem, kteří podpořili hlasem Sakurovou alej v Karviné,“ přibližil důvody nominace Ďurovič. Dík si podle něj ale hlavně zaslouží lidé, kteří nové aleje vysazují.

Fenomén středoevropské krajiny

Aleje jsou fenoménem nejen českých měst, ale i celé středoevropské krajiny. „V létě poskytují linie stromů cestovatelům ochranu před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Stromořadí poskytují útočiště řadě druhů živočichů a mají svůj půvab v každé roční době, jak je ostatně vidět na fotografiích z přihlášených do ankety. Stromy okolo silnic, městských ulic, ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku,“ vysvětlil význam alejí i ankety mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

I druhé místo v anketě obsadila alej z Moravy, tentokrát z té jižní. Hlasující zaujala platanová alej v jihomoravské Strážnici. „Alej je stará, má asi 50 stromů o průměru 165 až 225 centimetrů,“podotkl k nominaci Jaroslav Dosoudil, který alej do ankety nominoval. V Jihomoravském kraji měla strážnická chlouba ještě konkurentku, alej Na hrázi Ochotského rybníku.

„Děkujeme všem, kteří aleje do ankety přihlásili, děkujeme i všem hlasujícím, jejichž neustále rostoucí zájem nás těší. Aleje jsou i úžasnou přírodní, estetickou a historickou scenérií, turistickým cílem, za kterým do naší krajiny vyráží čím dál více lidí, proto mají potenciál i pro místní ekonomiku,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 155 tisíc stromů.