Domů Dění v regionech Kde se uplatn...

Kde se uplatnily technologie zaplacené z inovačních voucherů? Pomáhají vozíčkářům i hasičům

O takzvaný inovační voucher si ve Zlínském kraji letos zažádalo pětaosmdesát firem. Peníze, které některé z nich dostanou na spolupráci s univerzitami a vědci, však ve výsledku neposlouží jen jim. Technologie pořízené za peníze z dřívějších ročníků tohoto „slevomatu“ na inovace pomáhají například vozíčkářům nebo hasičům.

Necelých sto padesát tisíc korun z Inovačního Voucheru Zlínského kraje investovali lidé z firmy Otrusina do spolupráce s Katedrou obrábění a montáže Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Ostravští odborníci jim navrhli obráběcí stroj, který vyrábí dlouhé ozubené tyče. Žádná jiný přístroj v Česku je vyrobit nedokáže. Přitom právě tyto tyče jsou jednou z nejdůležitějších součástí bezbariérových plošin, díky kterým hendikepovaní překonávají schody nebo jiné terénní nerovnosti. Společnost Otrusina se tak zapsala mezi řadu dalších firem, kterým inovační voucher dovolil přijít se zajímavým projektem.

Bezpečnější rukavice pro riziková povolání

Pomáhají i technologie, které si díky inovačnímu voucheru pořídila společnost Holík International. Ta spolu s vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nalezla nové technologické postupy spojování membrány s podšívkou v technických rukavicích pro hasiče, policii a armádu. Zvýšila tak bezpečnost rukavic pro riziková povolání v extrémních podmínkách.

Inovační vouchery však využívají i známější společnosti, například Continental Barum. Ta voucher využila na vývoj a inovaci procesu zpracování surového pláště na konfekčních strojích pro nový typ nákladních pneumatik, se kterými společnosti pomohli akademici Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Jinou společností, která v loňském roce využila inovační voucher ve výši bezmála sto padesát tisíc korun na spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, je EGO Zlín, spol. s. r. o. Ve spolupráci s Centrem polymerních systémů UTB ve Zlíně si nechala zpracovat designérskou studii a vlastní návrh ucelené sestavy doplňků do novorozeneckého boxu. Sestava se skládá z podložky, fixačních pásků, přikrývky, polohovacích prvků, prvků pasivní bezpečnosti nebo stínítka. Cílem spolupráce bylo odlišit se od stávajících produktů na trhu prostřednictvím přidané hodnoty, a to lepších užitých vlastností, což se podle slov zástupců společnosti podařilo.

Téměř sedm milionů

Letos podpoří kraj inovačními vouchery šestačtyřicet z pětaosmdesáti zájemců. „Na podporu inovační spolupráce poputuje celkem 6,6 milionu korun, z čehož 4,95 milionu činí dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava. Druhou část ve výši 1,65 milionu korun vyplatí ze svého rozpočtu Zlínský kraj,“ uvedl Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje.

Inovační vouchery Zlínského kraje fungují tak, že firma si dohodne čerpání konkrétní služby od vysoké školy. Po úspěšné realizaci ze strany univerzity a úhradě ceny je její část ve výši maximálně pětasedmdesát procent proplacena. Firmy tak mohou získat inovační voucher v hodnotě 60 000 až 149 999 korun, který využijí k nákupu služeb v hodnotě od 80 000 do 199 999 korun.

Podpořené firmy chtějí své záměry realizovat prostřednictvím spolupráce s šesti vysokými školami. Zdaleka největší zájem byl o Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně (32 projektů). Následují Vysoké učení technické v Brně (9 projektů), Univerzita Palackého v Olomouci (3 projekty), Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (1 projekt) a Mendelova univerzita v Brně (1 projekt).

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *